"Grupa Azoty już dziś jest największym w kraju i drugim w Europie producentem nawozów. Z informacji 'Rz' wynika, że chce ona jeszcze bardziej zwiększyć swój udział w rynku i szuka okazji do przejęć. Azoty są poważnie zainteresowane kupnem od chorwackiego Skarbu Państwa fabryki nawozów Petrokemija"- czytamy w gazecie.

"Rz" zwraca uwagę, że chorwacki rząd rozpoczął właśnie poszukiwania partnera strategicznego dla spółki.

Rzecznik Grupy Azoty Grzegorz Kulik powiedział gazecie jedynie: "Doniesienia te pozostawiamy bez komentarza".

Petrokemija jest notowana na giełdzie w Zagrzebiu. Chorwacki Skarb Państwa pozostaje jej większościowym akcjonariuszem (50,6 proc.). Grupa zatrudnia 2300 osób, a jej roczna produkcja nawozów sięga 1,2 mln ton.

"Rz" podkreśla, że roczne obroty spółki sięgają w przeliczeniu na polską walutę 1,6 mld zł, a ostatnie kilka lat niemal zawsze kończyła stratą. Zaznacza, że rynek wycenia dziś Petrokemiję na ok. 325 mln zł.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane na warszawskiej giełdzie od 2008 roku.

>>> Polecamy: Grupa Azoty chce kupować tańszy gaz w Ameryce Północnej