Po dzisiejszej sesji więcej zapłacimy za dolara, euro, franka i funta. Taka korekta jest jednak uzasadniona po ostatniej dobrej passie polskiej waluty i jest to jedynie realizacja zysków, a nie odwrócenie trendu.

Cały czas istnieje szansa na zejście do poziomu 3 zł za dolara, jednak nawet jeśli się tak stanie, to nie powinno być ono długotrwałe. W przyszłym tygodniu czeka nas kluczowe posiedzenie FED, na którym najprawdopodobniej dojdzie do cięcia programu QE3, a to powinno wspierać dolara. Rosną już rynkowe stopy procentowe dla amerykańskiej waluty, co jest widoczne na szerokim rynku. Dolar umacnia się dziś względem wszystkich głównych walut. Dzieje się tak mimo tego, iż odczyt tygodniowych danych z rynku pracy był gorszy od oczekiwań. W ubiegłym tygodniu po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się 368 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż przy okazji poprzedniego odczytu, który wyniósł 298tys. Dane były jednak zaburzone przez Święto Dziękczynienia, stąd rynek nie przejął się nimi zbytnio. Kolejną słabą sesję mają za sobą rynki giełdowe. Czerwony kolor zagościł na wszystkich głównych europejskich parkietach, a przecena oczywiście nie omija także WIG20, który coraz bardziej zbliża się do poziomu 2400 pkt. Nastroje wśród inwestorów giełdowych w grudniu nie są najlepsze, a rajd Mikołaja w tym roku trzeba chyba definitywnie odwołać.

Jutro na rodzimym rynku najważniejszy będzie odczyt inflacji CPI za listopad. Konsensus wynosi 0,9% r/r. Dane nie powinny mieć jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty. O godzinie 16.50 za euro płaciliśmy 4,1825 zł; za dolara 3,04 zł; za franka 3,42 zł; zaś za funta 4,97 zł.