Księga popytu na akcje Gorenje oferowane w związku z debiutem na warszawskiej giełdzie nie została wypełniona, poinformował Reuters, powołując się na nieoficjalnie informacje. Według agencji, inwestorów odstrasza kryzys związany z zadłużeniem Słowenii.

Book-building zakończył się w środę.

"'Księga popytu nie została w całości wypełniona' - powiedziało Reutersowi jedno ze źródeł. (…) Dwa inne źródła potwierdziły, że księga nie została wypełniona. Jako przyczyny wymieniły zadłużenie spółki oraz kłopoty słoweńskiej gospodarki" - czytamy w depeszy agencji.

Gorenje poinformowało w oświadczeniu przesłanym agencji, że "kontynuuje działania mające na celu wprowadzenie akcji Gorenje na warszawską giełdę do końca 2013 r." i zapowiedziało, że wyniki oferty opublikuje 18 grudnia.

Według prospektu emisyjnego, pierwszy dzień notowań na giełdach w Ljubljanie i Warszawie przewidziano na ok. 30 grudnia br.

Cena akcji w ofercie wynosi 4,31 euro (lub 18,10 zł). Gorencje liczy na pozyskanie z oferty do 10.440.835 zwykłych imiennych akcji ok. 44,3 mln euro netto.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Działalność Grupy ma charakter globalny, przy czym 92 % przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo- Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Ljubljanie.