Nowo wybrana szefowa amerykańskiego banku centralnego ma przed sobą sporo wyzwań - uważają eksperci. Janet Yellen jest pierwszą kobietą w historii, która stanie na czele FED-u.

Kandydatura 67-letniej Janet Yellen została przyjęta w głosowaniu przez Senat USA. Za zatwierdzeniem Yellen głosowało 56 senatorów, a przeciwko było 26.

Ona sama jest niewysoka, podczas konferencji prasowej musiała stanąć na drewnianym podium, by sięgnąć mikrofonu. Ale jej osobowość jest przeciwieństwem jej wzrostu, sugerował prezydent Obama. I dodawał: „Dowiodła, że ma zdolności przywódcze, jest twarda. Nie tylko dlatego, że jest z Brooklynu”.

Yellen obejmie stanowisko, które 31 stycznia zwolni Ben Bernanke. Jej trudnym zadaniem będzie prowadzenie kontrowersyjnego programu pobudzania amerykańskiej gospodarki. Program ma być stopniowo ograniczany - Yellen będzie musiała zdecydować, kiedy i jak bardzo. Wcześniej Bank przyznał, że jego prognozy gospodarcze dla USA były zbyt optymistyczne, co jest dodatkowym kłopotem dla nowej szefowej FED-u.