"Wydarzenia społeczno-polityczne na Ukrainie nie wpływają na zmiany w strategii Grupy na lata 2013-2015 r. (...) Spadek wartości waluty pozwoli obniżyć koszty produkcji grupy spożywczej, notowanej na NewConnect. Obecna sytuacja sprawiła jednak, że zarząd spółki postanowił przenieść zapowiadany na pierwszy kwartał 2014 debiut na głównym rynku GPW do momentu stabilizacji sytuacji w kraju oraz na rynku kapitałowym" - czytamy w komunikacie.

Agroliga podkreśla jednak, że plany te zostały "przełożone, ale nie anulowane". W momencie kiedy rynek się uspokoi - Agroliga "wróci do tej kwestii". Początkowy etap programu rozwoju 2013-2015 nie wymaga znaczących inwestycji, dlatego w tej chwili spółka finansuje go z funduszy własnych, podano również.

Władze spółki zaznaczają, że obecnie wszystkie kredyty i koszty Agroligi denominowane są w walucie lokalnej, natomiast przychody ze sprzedaży produktów rolnych związane głównie z kursem dolara lub euro. Dewaluacja pozwoli zatem zmniejszyć wartość kosztów w strukturze wydatków, argumentuje Agroliga. Jednocześnie grupa posiada niewykorzystane środki pochodzące z udzielonych wcześniej kredytów, które mogą być zaangażowane w przypadku wzrostu wydatków na surowce w hrywnie.

Agroliga liczy również, że ogłoszone przez nowy rząd plany zwiększania przejrzystości systemu podatkowego "mogą zmniejszyć ilość kontroli podatkowych i ułatwić płacenie podatków".

Spółka podkreśla, że "cały bank ziemi spółki jest zlokalizowany w regionie Charkowa, gdzie nie pojawiają się żadne propozycje odnośnie zmian terytorialnych", a żaden z akcjonariuszy większościowych Agroligi lub jej podmiotów "nie jest powiązany z polityką".

Spółka poinformował także, że nie odnotowała zmian na rynku eksportowym, a dewaluacja hrywny pozwala mówić o uzyskaniu dodatkowych zysków z tytułu różnic kursowych.

"Mimo istotnych zmian na Ukrainie, nie ma wystarczających podstaw dla rewizji prognoz finansowych lub strategii rozwoju Agroligi" - podsumowano w komunikacie.

Agroliga to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowana na New Connect od lutego 2011 r.