Po kilku dniach silnych mrozów w połowie miesiąca temperatura odnotowana w niedzielę jest o 10 st. C wyższa od zwykłych temperatur w styczniu.

Zjawiska pogodowe zadziwiają rosyjskich synoptyków, którzy wcześniej w styczniu ogłosili, że rok 2020 był najcieplejszym "w meteorologicznych annałach". W niemal wszystkich okręgach federalnych, na które podzielona jest Federacja Rosyjska, padły rekordy ciepła. Wyjątkem był jedynie Północnokaukaski Okręg Federalny. Miniony rok okazał się cieplejszy od wszystkich poprzednich zarówno w całym kraju, jak i osobno w europejskiej i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Średnia roczna temperatura w całym kraju przekraczała normy o 2 st. Celsjusza.

Reklama

Nawet w Syberyjskim Okręgu Federalnym temperatury okazały się o 1,5 stopnia wyższe od poprzednich rekordów ciepła.

Najcieplejszymi miesiącami minionego roku były w Rosji: luty, kwiecień, maj, wrzesień i listopad.

"Największe anomalie dodatnie - ponad 5-7 stopni. - powstały na północy Uralu, w Syberii i Jakucji, a najsilniej norma średniorocznej temperatury przekroczona została na Półwyspie Tajmyr - ponad 7 stopni" - podał państwowy urząd meteorologiczny Gidrometcentr.

Ogółem spośród 15 najcieplejszych lat w Rosji aż 14 dotyczy wieku XXI, a tylko jeden - rok 1995 - poprzedniego stulecia.

Miniony rok w całej Europie był najcieplejszy w historii pomiarów. Jak podawali naukowcy z Copernicus Climate Change Service, wzrost temperatur był szczególnie wysoki w niektórych rejonach Syberii i Arktyki, gdzie poprzednie historyczne rekordy ciepła zostały przekroczone niekiedy aż o 6 stopni. (PAP)