Początek serii z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przypominająca soczewkę moneta bita na stulecie Politechniki Warszawskiej - to nowe propozycje NBP dla kolekcjonerów monet.

Przede wszystkim NBP nie zamierza robić kolejnej rewolucji w systemie sprzedaży – duże zmiany wprowadził już w tym roku i tego się trzyma. Zlikwidował sprzedaż w systemie aukcji Kolekcjoner i nawiązał ściślejsza współpracę z niezależnymi zewnętrznymi dystrybutorami.

>>> Czytaj więcej na ten temat: NBP zamyka system Kolekcjoner, wprowadza nowe zasady sprzedaży monet

– Zmiany w zasadach sprzedaży, które wprowadziliśmy w tym roku, przynoszą pożądany skutek. Przyglądamy się jeszcze dwóm aspektom naszej współpracy z zewnętrznymi dystrybutorami. Pierwszy: jak utrzymać lojalność klientów i spowodować, żeby rzeczywiście odbierali monety w zamawianych ilościach. Drugi to zachęty dla dystrybutorów, dzięki którym mogliby proponować swoim klientom ceny monet na poziomie cen emisyjnych lub zbliżonych. Nie chcemy żeby monety były drogie, bo to może ograniczać rozwój tego rynku – mówi Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Co do samych emisji to na pierwszy rzut oka trudno wskazać temat, który byłby takim hitem, jak tegoroczna moneta wybita z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Wicedyrektor Jaroszek mówi, że rok 2014 pod tym względem był wyjątkowy. W przyszłym roku NBP zamierza ograniczyć liczbę tematów emisji (będzie ich o dwa mniej). W sumie zamierza wyemitować do 320 tys. sztuk monet srebrnych i do 9750 monet złotych. To mniej niż w tym roku, bo wielkość wszystkich emisji srebrnych monet wyniosła prawie 396 tys., a złotych prawie 14,8 tys. sztuk.

– Gdyby jednak nie uwzględniać monet poświęconych kanonizacji, te wielkości byłyby do siebie zbliżone – zauważa Barbara Jaroszek. Dodaje, że kolekcjonerzy w przyszłym roku pożegnają się z niektórymi seriami, m.in. „Dzieje Złotego”, „Polska droga do wolności” i „Polskie bitwy”.

– W przyszłym roku planujemy wyemitować już ostatnią monetę z serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej” – mówi.

Z nowości najbardziej ciekawie zapowiada się nowa czteromonetowa seria poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Co roku, od 2015 do 2018 r., NBP będzie emitować jeden temat z tej serii. W sumie będzie ich cztery, monety z każdego z nich razem mają się złożyć na jeden wizerunek.

– Inna nowość to moneta wyemitowana z okazji stulecia Politechniki Warszawskiej. Tu chcemy postawić na nowe technologie. Srebrna moneta będzie miała kształt soczewki, złota również będzie technologicznie zaawansowana – opowiada wicedyrektor.

NBP wprowadzi również na rynek nowy banknot kolekcjonerski – będzie on poświęcony sześćsetnej rocznicy urodzin Jana Długosza. Zaprojektuje go Andrzej Heidrich, który jest autorem wszystkich banknotów obiegowych emitowanych przez NBP. Przyszłoroczny banknot będzie papierowy w odróżnieniu od tegorocznego projektu – kolekcjonerskiego banknotu polimerowego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

>>> Czytaj też: Po raz pierwszy okolicznościową monetą będzie można płacić w sklepie

NBP prowadzi też prace nad „liftingiem” serii „Zwierzęta świata”. To bardzo popularna seria – niektóre monety z tej serii biły rekordy popularności, a przed oddziałami NBP ustawiały się po nie tasiemcowe kolejki. Przykład to „Sokół wędrowny”, sprzedawany w 2008 roku. Barbara Jaroszek podkreśla, że NBP nie zamierza rezygnować z monet ze zwierzętami, bo zdaje sobie sprawę z tego, jak są popularne.

– Ale w ciągu dwóch-trzech lat chcielibyśmy zaproponować nowe otwarcie, z serią, której tematyka byłaby osadzona bardziej w polskim kontekście – dodaje Barbara Jaroszek.

Monety na okoliczność kanonizacji Jana Pawła II (rewers). Źródło: NBP / Media / Rafal Wojewodzki
Monety na okoliczność kanonizacji Jana Pawła II (awers). Źródło: NBP / Media / Rafal Wojewodzki
Nowa moneta NBP: Polskie okręty: Okręt podwodny „Orzeł” / Media