Zmiany, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad, są naprawdę niezwykłe. Kraj ten wciąż ma duży potencjał wzrostu gospodarczego i jesteśmy nim zainteresowani – mówi słynny inwestor Mark Mobius.

Gdy po raz pierwszy przyjechałem do Polski ponad 20 lat temu, był to szary kraj ze sklepami rodem z epoki komunistycznej. Dziś Polska jest prosperującym państwem ze wspaniałymi restauracjami, nowymi wieżowcami i hotelami, oraz odnowionymi pięknymi zabytkami – napisał słynny inwestor Mark Mobius na portalu Linkedin.

Mark Mobius w swoim wpisie zwraca uwagę na strategiczne położenie naszego kraju w centrum Europy oraz chłonny rynek wewnętrzny, oparty o coraz bogatszych konsumentów.

Wśród innych atutów Polski Mobius wymienia także dobre wyniki wzrostu gospodarczego przez ostatnie lata, szczególnie w czasie kryzysu finansowego oraz świetnie wykwalifikowaną siłę roboczą, która pozwoliła nam konkurować w dziedzinie usług outsourcingowych z takimi gigantami jak Indie.

>>> Czytaj też: Elbląg będzie oknem Polski na świat. Rząd planuje wielką inwestycję

Wiele miejsca w swoim tekście Mobius poświęca historii. Inwestor zwraca uwagę na waleczność Polaków podczas II wojny światowej oraz heroiczną walkę podczas Powstania Warszawskiego. Przywołuje także zasługi ruchu Solidarność w obalaniu komunizmu w tej części Europy i wskazuje na silną kulturę, znaną nie tylko dzięki dziełom Fryderyka Chopina, ale także Aleksandra Gierymskiego.

Reklama

Za jedno z najbardziej rewolucyjnych dokonań w Polsce po 1989 roku Mobius uznał wielką prywatyzację państwowych firm. Pozwoliło to w opinii inwestora zbudować w Polsce stabilny system kapitałowy.

Z nieco większymi obawami Mark Mobius odniósł się do reformy systemu emerytalnego, polegającej na częściowym przeniesieniu składek z OFE do ZUS.

Mimo tych obaw inwestor jest zdania, że Polska ma duży potencjał wzrostu gospodarczego, a jego zespół będzie uważnie monitorował nasz kraj w poszukiwaniu okazji do inwestycji.

Film z pobytu Marka Mobiusa w Polsce: