Dwupoziomowy apartament, domek letniskowy, dom w USA czy 1,5 m kw. mieszkania w Monako – to przykłady nieruchomości, które można kupić za 250 tys. zł. Wszystko zależy jednak od lokalizacji i potrzeb właściciela. Lion’s Bank sprawdził jakie ma możliwości osoba dysponująca budżetem ćwierć miliona złotych.
ikona lupy />
Jaką powierzchnię można kupić za 250 tys. zł za granicą? / Media

Jakiego typu nieruchomość można kupić mając 250 tys. zł? Osoba mieszkająca w Warszawie odpowie, że jedynie niewielkie mieszkanie. Na pewno nie będzie też położone w centrum miasta. Im bardziej jednak będziemy oddalali się od centrum, tym możliwości zakupowe będą większe.

W stolicy mieszkanie z 3 pokojami

W Śródmieściu w Warszawie za taką cenę ciężko będzie znaleźć mieszkanie większe niż 30 m kw. i to raczej w kiepskim standardzie. Tym bardziej niemożliwym może okazać się znalezienie domu, szczególnie gotowego do zamieszkania. Gdy jednak oddalimy się nieco od centrum, sytuacja się poprawia. Natknęliśmy się na przykład na ofertę sprzedaży niemal 50-metrowego mieszkania na Targówku z dwoma sypialniami, pokojem dziennym i otwartą kuchnią. Do lokalu przynależy również mały balkon. Mieszkanie jest po remoncie, wykończone w ponadprzeciętnym standardzie. Cena to 259 tys. zł, jednak właściciel już w ofercie zaznaczył, że istnieje możliwość negocjacji, co oznacza, że łatwo będzie wywalczyć kilkuprocentową obniżkę.

Reklama

>>> Czytaj też: Najtańsza na świecie benzyna, największa inflacja. Gospodarka Wenezueli jest w ruinie

W Olsztynie nawet dwupoziomowe mieszkanie

Dużo większy wybór czeka osoby poszukujące nieruchomości w mniejszych miastach wojewódzkich. W Olsztynie można zakupić dwupoziomowe mieszkanie w nowym budownictwie za 249 tys. zł. Na pierwszym poziomie znajduje się przestronny salon, kuchnia i łazienka, na poddaszu zaś dwie sypialnie z łazienką. Całość zajmuje powierzchnię 86 m kw. i wykończone jest w nowoczesnym stylu.

A może apartament w kamienicy?

Jeszcze większy wybór będziemy mieli opuszczając miasta. W mniejszych miejscowościach w Polsce za 250 tys. zł kupimy wykończony dom, który co prawda nie będzie w najwyższym standardzie, ale powierzchnia będzie przekraczać 100 m kw. Niekiedy można też znaleźć istne perełki. Wśród propozycji pośredników widnieje bowiem oferta dwupoziomowego apartamentu w miejscowości na Pojezierzu Mazurskim za ćwierć miliona złotych. Mieszkanie zajmuje pierwsze piętro oraz zaadaptowane poddasze odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku z pruskiego muru. Dzięki pracom remontowym i adaptacyjnym nieruchomość ma powierzchnię 160 m kw. Na pierwszym poziomie mieści się salon z kominkiem i otwartą kuchnią, sypialnia, garderoba, pokój dziecięcy i łazienka. Na poddaszu zaś są dwa pokoje z wyjściem na balkon. Apartament wykończony jest w wysokim standardzie z zachowanymi oryginalnymi odnowionymi belkami konstrukcyjnymi. Do nieruchomości przynależy ponadto niemal 30-metrowa piwnica, garaż oraz budynek gospodarczy.

Z budżetem 250 tys. zł nie powinniśmy też mieć problemu ze znalezieniem dużego i dobrze urządzonego domku letniskowego. Szczególnie, że tego typu nieruchomości są przeważnie znacznie tańsze, a niekiedy ceny nie przekraczają 100 tys. zł. W ofercie agencji jest m. in. domek letniskowy z funkcją mieszkalną położony w okolicach Rzeszowa, którego cena została ustalona na 259 tys. zł. Właściciel otworzył jednak furtkę do negocjacji. Domek jest dwupiętrowy i ma powierzchnię 81 m kw. Na parterze mieści się salon z kominkiem, kuchnia, pokój i łazienka, na poddaszu zaś dwie sypialnie. Do domku przynależy ponadto 35-metrowa oranżeria oraz taras od frontu. Nieruchomość jest zbudowana z drewnianych bali oraz cegły.

>>> Czytaj też: „Polski złoty wiek” to propaganda sukcesu? Fakty mówią co innego

W Monako jedynie 1,5 metra

Jak widać, osoba posiadająca ćwierć miliona złotych ma w Polsce szeroki wybór atrakcyjnych nieruchomości. Ale co za taką kwotę mogłaby kupić za granicą?

W najdroższych państwach świata 250 tys. zł nie wystarczyłoby nawet na małą kawalerkę. Według portalu Global Property Guide ceny mieszkań o podwyższonym standardzie w Monako wynoszą blisko 40 tys. EUR za metr kwadratowy. Oznacza to, że za ćwierć miliona złotych (ok. 60 tys. EUR) można kupić jedynie 1,5 metra. Za tego typu nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Wielkiej Brytanii, Hongkongu czy Szwajcarii trzeba zapłacić odpowiednio 24, 20,5 i 11 tys. EUR za m kw. Wynika z tego, że z budżetem 250 tys. zł w tych krajach można by kupić co najwyżej 5 metrów kwadratowych. Z danych podawanych przez Global Property Guide w Polsce za metr apartamentu płaci się nieco ponad 3 tys. EUR, a zatem 13 razy mniej niż w Księstwie.

Dom w USA

W poszukiwaniach nieruchomości za granicą nie należy się jednak szybko zniechęcać. Są bowiem kraje, gdzie taki budżet pozwoli nam na zakup domu. Tak jest na przykład w Stanach Zjednoczonych. Na portalu można znaleźć ofertę sprzedaży dwupiętrowego bliźniaka w Filadelfii. Na 134 m kw. znajdują się 3 sypialnie, salon, kuchnia i łazienka. Do nieruchomości przynależy też garaż i ogródek. Co ciekawe dom znajduje się w centralnej części miasta, a można go nabyć za 75 tys. USD (243 tys. zł).

Wakacyjny apartament nad morzem

W cieplejszych regionach świata też bez większego trudu znajdziemy mieszkanie za 250 tys. złotych. Na Cyprze bowiem możliwy jest zakup dwupokojowego mieszkania w zachodniej części wyspy. Lokal ma blisko 70 m kw. powierzchni, na której mieści się sypialnia z garderobą, salon z aneksem kuchennym, łazienka i balkon. Mieszkanie jest ponadto klimatyzowane. Na terenie osiedla jest również basen i strzeżony parking. Aby stać się właścicielem tego mieszkania trzeba dysponować kwotą ok. 248 tys. złotych.