Internet stał się podstawowym narzędziem pomagającym w werbunku dżihadystów na fronty do Syrii i Iraku - informuje hiszpańska policja.

Zdaniem policyjnych ekspertów terroryści z Państwa Islamskiego mają wyjątkowo dobrą znajomość informatyki i sposobów wykorzystania sieci społecznościowych. Hiszpańskie służby ścigania nie wykluczają, że dżihadyści opracowali nawet własne aplikacje na smartfony, które pozwalają im na szybki i trudny do wychwycenia kontakt.

W 2014 roku hiszpańska policja przeprowadziła 12 akcji przeciwko dżihadystom, rozpracowała 6 grup werbujących ochotników i aresztowała 47 osób. W komputerze zatrzymanego w marcu przywódcy siatki werbującej dżihadystów znaleziono 18 adresów mailowych, 25 blogów i 20 adresów na portalach społecznościowych.

Wszystkie były wykorzystywane do werbunku. Niektóre opracowano z myślą o zachęceniu do udziału w wojnie młodych, bezrobotnych Hiszpanów. Inne kierowano do kobiet, które coraz częściej decydują się na wyjazd do Syrii i Iraku.

Zdaniem policji, informatycy będący na usługach Państwa Islamskiego opracowali własne komunikatory sieciowe na smartfony. Dotarcie do nich i kontrolowanie byłoby, zdaniem ekspertów, skutecznym sposobem na osłabienie Państwa Islamskiego.