Kupując mieszkanie zawsze musimy uzyskać kompromis pomiędzy czynnikami, z których najważniejsze to: cena, lokalizacja, powierzchnia, bezpośrednie sąsiedztwo, ustawność pomieszczeń wpływająca na codzienne użytkowanie.

Jednym ze sposobów na powiększenie powierzchni kupowanego mieszkania może być pomysł zakupu mieszkania na poddaszu użytkowym, z tzw. skosami. Lokale takie oferują większą powierzchnię obliczaną po podłodze, niż porównywalne mieszkania o identycznej powierzchni użytkowej na pozostałych kondygnacjach, w których nie ma skosów.

Warto przeanalizować podstawowe zalety, jak i wady związane z zakupem takich mieszkań. Podstawową zaletą jest wspomniane zaoszczędzenie na powierzchni mieszkania, przy często porównywalnej cenie z innymi mieszkaniami na niższych kondygnacjach. Aby jednak zaletę tą w pełni wykorzystać należy sensownie zaplanować urządzenie i umeblowanie mieszkania – w taki sposób, by racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Z reguły skosy zaczynają się od wysokości ok. 140 cm – tak więc nie jest to wystarczająca wysokość do swobodnego dostępu dla przeciętnego człowieka. Można jednak zabudować je szafkami, czy też półkami. Rozwiązanie taki pozwoli na rzeczywistą „oszczędność” na powierzchni mieszkania, którą będzie można już swobodnie użytkować w innych celach.

Wady mieszkań ze skosami to przede wszystkim nieregularne kształty pomieszczeń – nie każdy lubi takie rozwiązania. Skosy niejako zmuszają użytkowników do takiego urządzenia pomieszczeń, by bezpośrednio pod nimi znajdowały się półki, lub też nic nie było. Dobrze więc przed podjęciem decyzji o zakupie dokładnie przemyśleć i zaplanować ewentualne urządzenie mieszkania – a nie dokonać zakupu i dopiero potem zorientować się, że ciężko sensownie urządzić pomieszczenia.

Bardzo ważną kwestią pozostaje poprawna izolacja ścian. Z uwagi na fakt umiejscowienia bezpośrednio pod dachem, mieszkania te są w największym stopniu narażone na potencjalne przemakanie, albo też na ekspozycję na słońce, co w czasie upalnych miesięcy może przekładać się na upał panujący w mieszkaniu.

Mieszkania na ostatnich kondygnacjach wyposażone są najczęściej w okna dachowe. Okna takie z reguły mają mniejsze rozmiary w porównaniu ze standardowymi, inaczej także się je otwiera. Kupując takie mieszkanie warto więc podczas oglądania zwrócić uwagę na oświetlenie powierzchni w mieszkaniu i dostępność oraz funkcjonalność okien dachowych.

Agata Polińska z serwisu otoDom radzi, aby osoby, które decydują się na zakup mieszkania ze skosami sprawdziły także ofertę tzw. mieszkań bezczynszowych – są to z reguły lokale umieszczone w mniejszych budynkach (przeważnie po 4 mieszkania na budynek przyp. red.). Na rynku są dostępne oferty takich mieszkań, w których nabywca otrzymuje oprócz standardowego mieszkania o regularnych kształtach i wymiarach drugi poziom, czyli poddasze użytkowe ze skosami. Rozwiązanie takie zapewnia dużą dodatkową powierzchnię, oznacza jednak konieczność akceptacji dwupoziomowego układu mieszkania i pewnych niedogodności z nim związanych.

Reasumując – obecność skosów w mieszkaniu nie zawsze dyskryminuje ofertę sprzedaży, co więcej najczęściej kupujący takie mieszkania mogą liczyć na większą powierzchnię, którą otrzymują niejako dodatkowo do zwykłej powierzchni użytkowej. Specyfika mieszkań ze skosami powoduje jednak, iż odpowiednie zaplanowanie urządzenia pomieszczeń może okazać się kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności zakupu danego lokalu.

>>> Czytaj też: Złota 44 jeszcze tańsza. Orco obniżył cenę sprzedaży

Mieszkanie / ShutterStock