"Prognozy dla rynku nieruchomości w 2015 r. pokazują rosnący popyt i zwiększoną podaż mieszkań. Na tej podstawie przewidujemy, że zainteresowanie programem 'Mieszkanie dla młodych' może znacząco wzrosnąć. Planowane zmiany w ustawie też zapewne wpłyną na większe wykorzystanie tegorocznego limitu - powiedział Białowąs, cytowany w komunikacie.

Z przewidzianego na ten rok limitu dopłat w wysokości 715 mln zł zarezerwowano do tej pory 185,2 mln zł. Przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy, w oparciu o którą realizowany jest rządowy program MdM, ma między innymi zwiększyć dostępność mieszkań dla rodzin wielodzietnych, podkreślono.

BGK przypomina, że rząd przyjął na początku marca projekt nowelizacji ustawy. Zanim zmiany wejdą w życie, musi je zatwierdzić parlament. Nowelizacja przewiduje, że wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi. W przypadku dwojga dzieci dopłata do kredytu na zakup mieszkania ma wynieść 20%. W przypadku trojga dzieci i więcej ma być to 30 proc., a dodatkowo dla takich rodzin przewidziano zniesienie górnej granicy wieku (35 lat), wymóg nieposiadania wcześniej własnego lokum oraz możliwość zwiększenia powierzchni mieszkaniowej wliczającej się do dopłaty do 65 m2.

>>> Czytaj też: Inwestycja w mieszkanie na wynajem. Zobacz, ile można zarobić

Zaplanowano także szereg innych zmian m.in. umożliwienie spółdzielcom, aby skorzystali z dopłaty; dopuszczenie zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji; możliwość przystąpienia do umowy kredytu dowolnych osób, nie tylko rodziny; uszczelnienie programu poprzez sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu.

Reklama

„Mieszkanie dla młodych" to program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Do tej pory chęć skorzystania z programu wyraziło blisko 18,5 tys. osób.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Zapewnia finansową obsługę programu MdM.