Nierozsądne udostępnianie numeru telefonu może nas narazić na ogromne kłopoty finansowe - ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nieuczciwi dostawcy coraz częściej wykorzystują naszą nieuwagę i naiwność oferując niemal wszystko za jeden sms. Wystarczy, że na taką wiadomość odpowiemy raz albo raz wpiszemy w internecie nasz numer telefonu chcąc np ściągnąć muzykę czy film . Wtedy uruchamiamy lawinę sms-ów Premium, które w miesięcznym bilansie mogą nasz rachunek zwiększyć nawet o kilka tysięcy złotych.

Na nieuczciwych dostawców do UKE co roku wpływa od 4 do 5 tysięcy skarg, ale przed sądem trudno dowieść ich winy. To dlatego że kiedy wabieni np. konkursami z licznymi nagrodami odsyłamy wiadomość akceptujemy usługę - podkreśla Milena Górecka z UKE.

Reklama

W konsekwencji dostawca może wysyłać kolejne sms-y na nasz koszt i działa zgodnie z prawem. A my jeśli chcemy uniknąć kłopotów najlepiej jeżeli u operatora zablokujemy płatne sms- y Premium.

Jak przypomina UKE, na życzenie abonenta operatorzy są zobowiązani także do bezpłatnego określenia progu dla każdego okresu rozliczeniowego, powyżej którego wysyłanie SMS-ów Premium zostanie zablokowane. W przypadku przekroczenia tego progu operator musi natychmiast poinformować o tym abonenta i na jego prośbę zablokować możliwość kontaktu z numerami o podwyższonej opłacie.