Komisja Europejska znowu wzięła na celownik banany. Tym razem chodzi nie o krzywiznę, ale o zmowę cenową trzech firm, które wspólnie ustalały ceny w ośmiu europejskich krajach. Firmy: Dole i Weichert mają zapłacić grzywnę 60,3 mln euro. Trzeciej z nich - Chiquity nie ukarano, gdyż współpracowała z komisją.
"Komisja Europejska uznała, że Dole, Weichert i Chiquita w latach 2000-2002 wspólnie ustalały ceny bananów. Chiquita nie została ukarana ponieważ dostarczyła Komisji informacji, które pozwoliły rozpocząć dochodzenie w tej sprawie" - powiedział przedstawiciel KE.
Firmy ustalały ceny bananów w ośmiu krajach należących do Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Szwecji.
Amerykańska firma Dole musi zapłacić 45,6 mln euro kary, a niemiecko-amerykańska Weichert - 14,7 mln euro. (PAP)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: handel
Zobacz
|
