Mieszkania dla starszych osób powinny uwzględniać ich specyficzne potrzeby. Najistotniejszą kwestią jest brak barier architektonicznych uniemożliwiających swobodne poruszanie się po budynku i jego okolicy, a także w samym mieszkaniu. Równie ważny jest dostęp do infrastruktury społecznej i kulturalnej. W pobliżu powinna znajdować się przychodnia, sklep, przystanek oraz miejsce gdzie starsi ludzie mogliby spędzać wolny czas.

Mieszkanie samo w sobie powinno zapewniać łatwy dostęp do wszystkich swoich funkcji. Najlepiej jeżeli nie będzie zbyt duże, tak by pójście do kuchni, czy łazienki nie urosło w przyszłości do rangi wielkiej wyprawy. Jednocześnie senior musi mieć możliwość swobodnego poruszania się. Myśląc o przyszłości należy zapewnić w mieszkaniu możliwość zamontowania pewnych udogodnień, takich jak np. poręcze i uchwyty w łazienkach.

Cena również nie może być zbyt wygórowana, ze względu na niskie dochody większości emerytów. W tym miejscu powstaje jednak pytanie: sprzedawać czy wynajmować? Osób nieposiadających żadnej nieruchomości prawdopodobnie nie będzie stać na zakup własnego mieszkania. A dla tych, którzy są właścicielami mieszkań często ważniejsze jest przekazanie dotychczas zajmowanego lokalu swoim dzieciom i także w tym wypadku wynajem może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Państwo powinno zachęcać podmioty działające na rynku nieruchomości do tworzenia miejsc odpowiadających potrzebom mieszkaniowym seniorów. Mogą to być zachęty finansowe lub w formie regulacji prawnych. Jednym z możliwych rozwiązań jest wsparcie TBS w tworzeniu budynków z mieszkaniami na wynajem przeznaczonymi specjalnie dla seniorów. W tych rozwiązaniach nie chodzi o stworzenie zamkniętych enklaw dla starszych ludzi. Dobrym rozwiązaniem byłby np. jeden budynek z mieszkaniami dla seniorów znajdujący się w otoczeniu innych, budowanych z myślą o młodych ludziach oraz rodzinach z dziećmi.

Praktycznym przykładem mieszkań dla seniorów jest projekt Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który wybudował w śródmieściu 23 mieszkania z myślą o starszych ludziach. Są to lokale przeznaczone dla osób, których stan zdrowia oraz dochody pozwalają na samodzielne zamieszkanie. Jednak tutaj mają oni zapewnione odpowiednie wsparcie w postaci m.in. całodobowego monitoringu w ramach zainstalowanego w mieszkaniach systemu opieki domowej, czy znajdującego się na parterze budynku punktu konsultacyjnego MOPR.

Czynsz w oferowanych mieszkaniach nie jest duży, ponieważ odpowiada temu jaki jest pobierany w mieszkaniach komunalnych. Należy spełnić kilka warunków, aby móc tam zamieszkać. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 65 lat, poza tym nie można posiadać tytułu prawnego do nieruchomości oraz zaległości z tytułu opłat czynszowych. Istnieje także kryterium dochodowe. Przykładowo dla jednoosobowego gospodarstwa dochód musi mieścić się w przedziale od 1400 zł do 3014,44 zł.

Jak widać stworzenie odpowiednich warunków do mieszkania dla osób starszych jest możliwe. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl dodaje, iż obserwując postępujące starzenie się społeczeństwa w naszym kraju, należy poważnie podejść do tego tematu i zainteresować się nim. Wkrótce będzie to bowiem koniecznością.

>>> Czytaj też: Polska za 5 lat będzie miała sieć dróg z prawdziwego zdarzenia [MAPA]