Poczta Polska wyemituje z początkiem przyszłego roku obligacje, podała "Rzeczpospolita". Środki z emisji obligacji mają posłużyć do finansowania strategii do 2020 r., która przewiduje 1,5 mld zł inwestycji, poinformował rzecznik Zbigniew Baranowski.

Wartość emisji nie jest jeszcze znana. Poczta ogłosiła już konkurs na animatora programu. Spółka prowadzi rozmowy z firmami, które zgłosiły się do przetargu.

"Celem emisji obligacji korporacyjnych niezabezpieczonych będzie finansowanie działalności inwestycyjnej. Wartość i parametry emisji będą dostosowane każdorazowo do aktualnych potrzeb spółki" - powiedział Baranowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Według niego, spółka jest w bardzo dobrej sytuacji, jeśli chodzi o zadłużenie, a wskaźnik długu długoterminowego jest mniejszy niż w pocztach innych krajów Unii Europejskiej.

Gazeta napisała, że emisja obligacji ma być alternatywą wobec IPO Poczty, o którym mówiło się od 2009 r. Ostatnio minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki informował "Rz", że do IPO mogłoby dojść najwcześniej w II połowie 2016 r.