Unia Europejska będzie nadal zaangażowana w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Tak Bruksela odnosi się do ostatniej decyzji rządu Izraela o zawieszeniu kontaktów z unijnymi instytucjami w tym zakresie.

Była to reakcja na nowe zasady wprowadzone w Unii dotyczące wyraźnego oznakowania produktów importowanych z izraelskich osiedli.

"Jeśli chodzi o bliskowschodni proces pokojowy, Unia Europejska jest i nadal będzie pracowała z partnerami w ramach kwartetu bliskowschodniego" - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. "Pokój na w tym regionie jest w interesie całej społeczności międzynarodowej oraz dla samych Europejczyków" - dodała.

Decyzję dotyczącą oznakowania produktów Komisja Europejska ogłosiła już 11 listopada. Oznacza ona, że warzywa, owoce i kosmetyki, które pochodzą z izraelskich osiedli na terytoriach okupowanych, nie mogą być dłużej oznakowane jako produkty wyprodukowane w Izraelu. Unia nie uznaje bowiem tych obszarów za część państwa izraelskiego. Władze Izraela od początku wyrażały oburzenie decyzją. Zagroziły bojkotem oraz wykluczeniem Unii Europejskiej z bliskowschodnich rozmów pokojowych.

>>> Czytaj też: Arabska ropa zastąpi w Polsce rosyjską? Technicznie jest to możliwe