Grzegorz Tobiszowski zaznaczał, że kluczem do rozwiązania problemów górnictwa jest właściwe zarządzanie wydobyciem węgla i dobra organizacja górniczych spółek.

Wiceminister energii powiedział, że pierwszym sukcesem nowego resortu jest przesunięcie do czerwca rozmów z bankami w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Grzegorz Tobiszowski mówił również, że udało się odzyskać płynność finansową Kompanii Węglowej. Spółka będzie podlegać przekształceniom.

"To nam daje czas, żebyśmy z początkiem roku mogli usiąść ze stroną społeczną z tezami dotyczącymi strategii górnictwa i programów dla poszczególnych podmiotów gospodarczych.

Będziemy proponować strukturę organizacyjną nowego podmiotu z potencjalnymi akcjonariuszami, którzy będą tworzyć Nową Kompanię. - tłumaczył gość radiowej Jedynki.

Grzegorz Tobiszowski zaznaczał, że współpraca sektora wydobywczego z energetyką ma odbywać się na równych zasadach. "Chcemy kontynuować synergię energetyki z sektorem węgla kamiennego, ale to ma być połączenie potencjałów, a nie ratowanie podmiotu, który może jest nierentowny" - wyjaśniał.

Obecnie analizowana jest sytuacja w poszczególnych spółkach energetycznych. Wiceminister odpowiedzialny za górnictwo dodawał, że początkowo głównym celem będzie stworzenie rynku wewnętrznego dla polskiego węgla. Dodał, że na tym rynku ważną rolę odgrywa energetyka, elektrociepłownie, a w przyszłości - również technologie gazowania węgla. Ta trzecia możliwość ma być również wsparciem dla sektora chemicznego.

>>> Czytaj też: Dlaczego amerykańska klasa średnia przestała bezmyślnie konsumować?