Zgodę na połączenie gigantów wyraził właśnie niemiecki rząd. Powstały twór będzie dominującym graczem europejskiego rynku lądowych systemów obronnych i pojazdów opancerzonych – podaje portal defence24.pl.

Koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW) znany jest głównie z produkcji pojazdów opancerzonych i czołgów (w tym Leopardów), natomiast Nexter specjalizuje się w produkcji pojazdów pancernych (m. in. czołgów Leclerc).

Rozmowy w sprawie fuzji toczyły się przez 10 lat. Porozumienie ws. utworzenia spółki joint venture podpisali prezesi firm w obecności francuskiego prezydenta Francois Hollande’a i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Nowy koncern będzie nosił nazwę KMW and Nexter Together, czyli KANT i będzie miał siedzibę w Amsterdamie. Właściciele łączących się firm (prywatny koncern Wegmann GmBH & Co, kontrolowany przez rodzinę Bode, oraz francuski, kontrolowany przez państwo holding GIAT) podzielą się udziałami po połowie.

Połączone obroty roczne nowego koncernu będą zdaniem analityków wynosić ok. 2 mld euro. Firma będzie zatrudniać 6 tys. osób.

Specjaliści szacują, że powstanie nowego koncernu powinno ułatwić działania mające na celu eksport produktów zbrojeniowych wytwarzanych dotychczas przez KMW. Powinno to zwiększyć sprzedażt sprzętu na takie rynki jak Arabia Saudyjska.

>>> Polecamy: NATO kończy z izolacją Rosji. Czy przehandluje Ukrainę za Syrię?