Polityczną zgodę na taki krok unijni liderzy dali podczas ostatniego szczytu z Turcją pod koniec listopada.

Nowy obszar negocjacji dotyczy gospodarki i polityki monetarnej. To piętnasty z 35 rozdziałów, jakie udało się otworzyć od 2005 roku, czyli od rozpoczęcia rozmów na temat członkostwa.

Minister do spraw europejskich Turcji Volkan Bozkir wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda się otworzyć kolejne rozdziały. "Oczekujemy, że otwarcie tego rozdziału ożywi proces akcesyjny, dziś rozpoczęliśmy nowy etap w negocjacjach z Unią” - powiedział Bozkir.

Komisarz do spraw negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn podkreślał z kolei, że dla rozwoju relacji unijno-tureckich bardzo ważne będzie to, aby władze w Ankarze dokonały postępów w obszarach, w których były ostatnio ponownie krytykowane. "Mamy nadzieję, że nowy turecki rząd będzie chciał wprowadzić kluczowe reformy, zwłaszcza te dotyczące niezawisłości sądów, wolności słowa i mediów" - powiedział Hahn.

Ożywienie relacji Unii i Turcji następuje w czasie, gdy Wspólnota zmaga się z kryzysem migracyjnym i potrzebuje Ankary do zatrzymania napływu migrantów. W Turcji przebywają już ponad 2 miliony uchodźców z Syrii.

>>> Czytaj też: Irak – nowy front dla Turcji? Duże ryzyko eskalacji kryzysu na linii Ankara–Bagdad