Umowa wykonawcza, podpisana w grudniu 2013 r. obejmuje dostawę przez Newag czterech pojazdów za 14,76 mln euro netto. Na podstawie umowy ramowej FCE może w ciągu kolejnych lat zamówić jeszcze 6 pojazdów.

Vulcano to wąskotorowe spalinowe zespoły trakcyjne (SZT) wyprodukowane przez Newag dla FCE do obsługi trasy biegnącej wokół  wulkanu Etna na Sycylii. Pociągi Newagu będą obsługiwały trasę, która 120 lat temu dała początek historycznej Kolei FerroviaCircumetnea. Są to nowoczesne, dwuczłonowe pojazdy wyposażone w zintegrowane zespoły napędowe "powerpack" ze specjalnie zaprojektowaną przekładnią elektryczną.

"Zaawansowane rozwiązania techniczne zastosowane w układach: napędowym, biegowym oraz oparcia nadwozi pojazdu pozwoliły na wyciszenie kabiny pasażerskiej, zgodnie z rygorystycznymi wymogami zamawiającego. Pojazdy Vulcano zapewniają podróżnym i obsłudze wysoki komfort podróżowania. Są one w pełni klimatyzowane i przystosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jeden człon wyposażony jest w toaletę z obiegiem hermetycznym, przystosowaną dla osób niepełnosprawnych (zgodnie z TSI PRM), a w strefie drzwi zewnętrznych znajdują się automatyczne podnośniki dla wózków. Komfort pracy maszynisty zapewniają kabiny sterownicze z ergonomicznymi stanowiskami sterowniczymi oraz nowoczesnym wyposażeniem" - czytamy w komunikacie.

Newag podał, że spalinowe zespoły trakcyjne Vulcano osiągają prędkość 100 km/h i są przy-stosowane do jazdy w trakcji wielokrotnej.

Vulcano to nie jedyne pojazdy z Newagu, które będą jeździły we Włoszech. W grudniu bieżącego roku Newag S.A. podpisał umowę ramową i wykonawczą (maksymalna wartość zamówienia to 262 920 600,00 zł według średniego kursu NBP na dzień podpisania umowy) Ferrovie del Sud Est e ServiziAutomobilisticis.r.l. "FSE", z siedzibą w Bari we Włoszech na dostawę 5 (z dodatkową opcją 10) trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls II. Pojazdy te będą pierwszymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi w Europie Zachodniej wyprodukowanymi przez polskiego producenta pojazdów szynowych.

>>> Czytaj też: Kolejne Darty od Pesy. "Polskie Pendolino" przewiezie pasażerów jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

Grupa kapitałowa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. W zakładach spółki w Nowym Sączu prowadzone są prace w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych, wagonów osobowych i lokomotyw spalinowych. Należąca do grupy spółka Newag Gliwice S.A. specjalizuje się w obszarze produkcji oraz modernizacji lokomotyw elektrycznych. Newag zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2013 r.