W Pekinie na konferencji prasowej poinformowała o tym rzeczniczka chińskiego MSZ. Tymczasem to właśnie Chiny uznawane są za największego sprzymierzeńca władz w Pjongjangu na arenie międzynarodowej.

Chińskie władze nie kryją, że dzisiejszy test przeprowadzony przez Koreę Północną był dla nich zaskoczeniem. Komunistyczna Północ także wcześniej nie uprzedzała swego największego sojusznika i sąsiada o planowanych próbach jądrowych. Stanowisko chińskich władz w tej kwestii jest jednoznaczne. „Chiny stanowczo sprzeciwiają się testowi nuklearnemu i są w pełni zaangażowane w zachowanie bezpieczeństwa w Azji Północno-Wschodniej” - powiedziała na konferencji prasowej w Pekinie rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

>>>Czytaj więcej: Katastroficzne prognozy meteorologów. Czekają nas wojny o dostęp do wody?

Chińskie władze zapowiedziały złożenie formalnego protestu wobec Korei Północnej. Jednocześnie wezwały też do wznowienia tzw. rozmów sześciostronnych poświęconych denuklearyzacji Płw. Koreańskiego.

Dziś po południu czasu warszawskiego o sytuacji w Korei Północnej będą debatować członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Chiny mają status Stałego Członka.