Jak mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, bez interwencji ministra raczej nie da się uspokoić konfliktu. "Chcemy się dowiedzieć jakie są plany rządu wobec górnictwa w perspektywie wieloletniej oraz liczymy na rozwiązanie bieżących problemów. Bez załatwienia spraw, które nas nurtują w KW, KHW i JSW, trudno mówić o przyszłości górnictwa" - tłumaczył Wacław Czerkawski.

Rozmowy zaczęły się po tym, jak zarząd Kompanii Węglowej wypowiedział porozumienie z lipca zeszłego roku dotyczące gwarancji zachowania warunków zatrudnienia i wynagrodzenia w nowym podmiocie - Polskiej Grupie Górniczej. Wacław Czerkawski dodaje, że warunkiem rozpoczęcia rozmów jest wycofanie się z wypowiedzenia tego porozumienia. Zdaniem związkowców, ten ruch spowodował, że nie ma warunków do negocjacji nad przyszłością Kompanii Węglowej.

>>> Czytaj też: Kompania Węglowa na huśtawce. Śląskie kopalnie tracą kontakt z rynkiem

Zarząd Kompanii zapewnia, że pracownicy po utworzeniu nowego podmiotu nie stracą. Wcześniejsze rozmowy związkowców z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim i zarządem Kompanii w Katowicach zakończyły się fiaskiem.

Spotkanie w stolicy ma dotyczyć głównie dalszych kroków dotyczących powstania Polskiej Grupy Górniczej. Negocjacje rozpoczęły się po tym, jak zarząd kompanii wypowiedział porozumienie z 17 lipca zeszłego roku. Zdaniem Bogusława Hutka, przewodniczącego Solidarności w spółce, było to złamanie wcześniejszych deklaracji składanych przez ministra energii oraz zarząd spółki. "Przypomnę, że to porozumienie dawało załogom kopalń i zakładów Kompanii gwarancję zachowania warunków zatrudnienia i wynagrodzenia w nowym podmiocie, który nosi nazwę Polska Grupa Górnicza S.A." - oświadczył Hutek.

Podczas dzisiejszego spotkania związkowcy oczekują w tej sprawie "jasnego" stanowiska ministerstwa i zarządu spółki. Na najbliższy wtorek, 9 lutego, zapowiadają masówki informacyjne w kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej.

>>> Czytaj więcej: Fiasko negocjacji w Kompanii Węglowej. Związkowcy nie pójdą na kompromis