Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobu Skarbu Państwa.

Początkowo ustawa ta miała znaleźć się w programie obrad w tym tygodniu. Głównym tematem najbliższego posiedzenia Rady Ministrów będzie jednak strategia gospodarcza dla Polski, jaką przedstawi minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

„To strategia, która - mam nadzieję - zmieni dużo w gospodarce, w tym też w rozwoju obszarów wiejskich” - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef resortu rolnictwa. Jak wyjaśnił, najważniejszym założeniem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi jest to, że nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce będzie mógł być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo. Minister Jurgiel dodał, że ustawa będzie obowiązywała przez 5 lat, do momentu przygotowania właściwej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

„Potrzebna jest w Polsce ustawa, która wskaże, jakie działania interwencyjne podejmuje państwo, jak wspiera gospodarstwa rodzinne, jak ma wyglądać urządzanie przestrzeni produkcyjnej na obszarach wiejskich, program rozwoju, te elementy powinny być w ustawie" - powiedział minister Jurgiel. Podkreślił, że nowa ustawa będzie określała, jakie dokładnie obowiązki będzie miało państwo wobec gospodarstw rodzinnych, a jakie gospodarstwa rodzinne wobec państwa.

>>> Czytaj też: Ponad bilion zł na inwestycje. Kto sfinansuje plan Morawieckiego?