Swą nową kadencję Lagarde rozpocznie w lipcu. Jest piątą obywatelką Francji, która stoi na czele Funduszu od jego powstania w 1944 roku.

"Cieszę się, że mam możliwość kierowania MFW jako dyrektor generalna przez kolejnych pięć lat" - oświadczyła Lagarde w komunikacie.

Przewodniczący rady wykonawczej MFW, Rosjanin Aleksiej Możyn powiedział, że jej członkowie byli pod wrażeniem "silnego i mądrego" kierownictwa Lagarde.

Reklama

Jako pierwsza kobieta w historii MFW stanęła ona na czele tej instytucji w 2011 roku, zostając jej jedenastym dyrektorem generalnym. Kiedy była wówczas nominowana, jej kontrkandydatem był prezes Banku Centralnego Meksyku Agustin Carstens.

Christine Lagarde jest wysoko cenioną prawniczką. Jej ministerialna działalność przypadła na czasy jednego z największych kryzysów gospodarczych od II wojny światowej. Przeprowadziła MFW przez kryzys zadłużeniowy w strefie euro oraz czas gospodarczej stagnacji na świecie, którą sama określiła jako erę "nowej przeciętności" - odnotowuje agencja Associated Press.

Dała się poznać jako zwolenniczka ściślejszego międzynarodowego nadzoru i wzmocnienia zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. Lagarde jest oceniana jako wytrawna negocjatorka o talencie dyplomatycznym i zwolenniczka "umiarkowanego liberalizmu". "Liberalizm to kwestia prawidłowo stosowanych zasad" - zwykła mawiać.

Początek nowej kadencji Lagarde niewątpliwie zdominują rosnące obawy generowane przez gospodarkę światową, w kontekście spowolnienia chińskiej gospodarki i osłabienia innych gospodarek wschodzących - zwraca uwagę agencja AFP.

W 2009 roku prestiżowy brytyjski dziennik "Financial Times" uznał ją za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej. W tym samym roku amerykański magazyn "Forbes" umieścił ją na 17. miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata. W 2014 r. Lagarde była ósma, a rok później - szósta w tym rankingu.

Jako 15-latka została wicemistrzynią Francji w pływaniu synchronicznym. Pływanie, a także nurkowanie do dziś pozostają zresztą pasją Christine Lagarde, obok jogi i ogrodnictwa. Nie ukrywa ona słabości do czekolady i kostiumów Chanel; jest wegetarianką i nie pije alkoholu. Ma dwóch synów.

>>> Czytaj też: Perfekcyjny angielski przepustką do sławy Christine Lagarde