Indata celuje w wysoką rentowność, rozmawia o przejęciach w Polsce i NiemczechWarszawa, 20.04.2016 (ISBnews) - Indata Software celuje w zwiększenie EBITDA i osiągnięcie wysokiej rentowności w 2016 roku, poinformował ISBnews prezes Grzegorz Czapla. Podtrzymuje ponadto rozwój poprzez akwizycje - rozmawia o zakupie niemieckiej spółki oraz krajowej, która ma dużą ekspozycję na eksport.

"W minionym roku wypracowaliśmy rekordowe przychody - mimo, że tylko w niewielkim stopniu konsolidowaliśmy wyniki spółki Proximus. W tym roku, od I kw. Proximus będzie już widoczny w wyniku całej Grupy. Jestem przekonany, że wpłynie to na skokowy wzrost dynamik kluczowych wskaźników finansowych. Naszym celem na ten rok jest przede wszystkim zwiększenie EBITDA i osiągnięcie wysokiej rentowności" - powiedział Czapla w rozmowie z ISBnews.

Nadal chce rozwijać grupę poprzez akwizycje, czego przykładem jest przeprowadzony w marcu zakup 25% udziałów w spółce Topyfi, specjalizującej się w rozwiązaniach analitycznych dla handlu.

"Cały czas pracujemy nad aktywnym poszukiwaniem atrakcyjnych spółek, których działalność wpisuje się w model działania Grupy Indata. Obecnie rozmawiamy m.in. o zakupie niemieckiej spółki oraz krajowej, która ma dużą ekspozycję na eksport" - dodał prezes.

Działalność Grupy skupia się w trzech podstawowych liniach biznesowych: Systems, Services i Innovations. Pozycję najmocniejszego fundamentu wypracował do tej pory Indata Systems.

"Natomiast w tym roku chcemy postawić na dynamiczny rozwój projektów w ramach Indata Innovations. Szczególnie mocną pozycję zajmujemy na rynku produktów i usług Internet of Things, który zgodnie z szacunkami McKinsey Global Institute do 2025 r. osiągnie wartość 11,1 bln USD. O naszych mocnych kompetencjach w zakresie innowacji świadczy m.in. realizacja przez nas prac nad innowacyjnym oprogramowaniem do projektowania leków. Projekt ma wartość 7,9 mln zł, z czego 5,4 mln zł to pozyskane dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju" - wskazał Czapla.

Dodał, że grupa aktywnie bierze także udział w przetargach, zarówno dla instytucji publicznych, jak i dużych spółek. W marcu konsorcjum Asseco (lider) i Proximus z Grupy Indata podpisał kontrakt ze spółką z Grupy Tauron o wartości 27 mln zł.

"Obserwujemy coraz większy ruch w przetargach w sektorze publicznym, bardzo aktywne jest także NCBiR. Wszystkie te elementy składają się na optymistyczną ocenę perspektyw Grupy w tym roku" - podsumował Czapla.

Indata Software jest holdingiem spółek informatycznych notowanym na GPW. Działalność Grupy skupia się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań informatycznych wspierających rozwój biznesu klientów. Swoją wartość na rynku IT buduje w oparciu o szerokie portfolio usług, wykwalifikowany i zespół ponad 220 specjalistów. Ma na koncie ponad 1 tys. zrealizowanych projektów. Spółka jest notowana na GPW od kwietnia 2015 r.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)