Grupa AB otworzyła największą w swojej historii inwestycję - Centrum Dystrybucyjne w Magnicach pod Wrocławiem, podała spółka. Na inwestycję Grupa AB przeznaczyła blisko 129 mln zł."Nowoczesne centrum dystrybucyjne umożliwia dalszy dynamiczny rozwój Grupy AB, której skala rocznych przychodów to obecnie już 7 mld zł. W rezultacie to właśnie Grupa AB wyznacza kierunki rozwoju współczesnej dystrybucji, a Centrum Dystrybucyjne w Magnicach ma wielokrotnie wyższe parametry operacyjne niż te, którymi dotychczas dysponowaliśmy" - powiedział prezes Andrzej Przybyło, cytowany w komunikacie.

Projekt został doceniony za innowacyjność, dzięki czemu uzyskał 24,3 mln zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego, podkreśliła firma.

"Zastosowane przez nas systemy magazynowe i wysyłkowe są najnowocześniejszymi obecnie dostępnymi rozwiązaniami i w całości spełniają wymogi najbardziej wymagających rynków, jak e-commerce, rynek przetargów czy rynek sieci detalicznych" - podkreślił prezes.

Lokalizacja pozwala na sprawną i szybką dystrybucję 96 tys. produktów z oferty Grupy AB nie tylko w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), ale także realizację dostaw do państw Europy Zachodniej, podano w informacji.

"Grupa AB obsługuje klientów e-commerce już w 22 krajach, a jej oferta produktowa oraz sieć partnerów handlowych jest największa w regionie CEE - ponad 16 tys. podmiotów. Nowoczesne Centrum Dystrybucyjne to zaawansowany system obejmujący magazyn, strefę dostaw, strefę wysyłek oraz automatykę magazynową. W magazynie znajduje się 16 km półek, a transport odbywa się po ponad 5 km przenośników rolkowych. Automatyka magazynowa to m.in. ultra wydajny sorter o przepustowości 8 tys. pojemników na godzinę. W jej skład wchodzi też czteropoziomowa antresola z systemami przenośnikowymi, liniami automatycznego pakowania kartonów i kompletacji zamówień" - czytamy dalej.

Całość stanowi największą wielopoziomową konstrukcję magazynową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zdolność magazynu do wysyłek towarów wynosi nawet 120 tys. paczek na dobę, podano także.

"W strategię rozwoju Grupy AB wpisane jest bezpieczeństwo, dlatego też opieramy nasz sukces na wielu obszarach biznesowych. Zbudowaliśmy silne fundamenty i know-how, aby w kolejnych latach równie szybko rosnąć na europejskim rynku dystrybucji. Działka w Magnicach zabudowana jest dopiero w 35%, a kubatura nowego magazynu już teraz jest 5 razy większa od używanego dotychczas obiektu we Wrocławiu. Biorąc pod uwagę również najwydajniejszą automatykę magazynową, otwierane właśnie Centrum Dystrybucyjne daje Grupie AB nowe możliwości" - dodał Przybyło.

Za funkcjonowanie Centrum Dystrybucyjnego Grupy AB w Magnicach odpowiada magazynowy system informatyczny (WMS - Warehouse Management System).

"Obsługujemy klientów w modelu biznesowym, w którym istotnie zwiększyła się rola dystrybutora na linii producent – konsument. Dynamiczny wzrost sprzedaży przez internet oraz oczekiwania konsumentów co do jakości i szybkości realizacji zamówień sprawiły, że cały łańcuch dostaw skrócił się. Nowe Centrum Dystrybucyjne w Magnicach daje nam przewagę bycia w pełni gotowymi, aby wysyłać coraz więcej i lepiej przy monitorowaniu oraz optymalizowaniu parametrów operacyjnych i kosztowych. Dopełnia również naszą rolę jako dystrybutora z wartością dodaną" - podkreślił prezes AB SA.

Grupa AB jest czołowym europejskim dystrybutorem. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tys. partnerów handlowych. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku.

(ISBnews)