Na Mazowszu wsparciem objęto 129 tys. rodzin w ramach świadczeń powszechnych i ok. 3,4 tys. dzieci w pieczy zastępczej.

Do 10 maja br. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał ponad 263 mln zł dotacji na realizację programu.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że wszystkie z 314 gmin z Mazowsza wydały decyzje i - jak wyjaśniał - do końca maja powinny wypłacić świadczenia wychowawcze. Dodał jednak, że spośród tej grupy, 10 gmin - pomimo wydanych decyzji - nie wypłaciło "ani złotówki". Powiedział, że wśród nich znalazły się m.in. Maków Mazowiecki, Miedzna oraz Tarczyn.

"W większości mam informacje, że te wypłaty powinny wystąpić w najbliższych terminach: 19, 20 - końcówka maja" - mówił Sipiera. Tłumaczył, że przekazuje te informacje, ponieważ "środki publiczne wyszły, są na kontach samorządów, są wydane decyzje, a nie ma wypłat", i sytuację "trzeba monitorować".

Wojewoda zwrócił uwagę, że gmina Jastrzębie jako pierwsza zrealizowała wszystkie wypłaty. Wskazał, że największa wypłata została przekazana rodzinie z dwanaściorgiem dzieci - sięgnęła ona 6 tys. zł.

W województwie mazowieckim uprawnionych do świadczenia wychowawczego jest 460 tys. dzieci. Najwięcej wniosków względem szacowanej liczby uprawnionych złożono w regionie warszawskim (87 proc.), siedleckim i płockim (po 61 proc.). Ponad 226 tys. wniosków (69,5 proc.) złożono w formie papierowej.

Z kolei do 16 maja złożono ponad 4 tys. wniosków (81,7 proc. uprawnionych świadczeń) na dofinansowanie dzieci w rodzinie pieczy zastępczej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. Mazowieckie powiaty - podkreślił Sipiera - otrzymały całą kwotę potrzebną na wypłatę świadczeń. Łącznie z budżetu państwa przekazano ponad 3,8 mln zł.

Wojewoda powiedział, że 24 mazowieckie powiaty wypłaciły dodatki wychowawcze za kwiecień, w tym cztery powiaty także za maj. Osiem powiatów nie wydało decyzji ws. dodatków wychowawczych, ale zadeklarowało, że zrealizuje to do końca maja.

Urząd Wojewódzki przypomina, że od 1 kwietnia po Mazowszu jeździ specjalnie oznakowany bus, a od 13 kwietnia - dwa. Można w nich złożyć wniosek oraz uzyskać informacje nt. programu, w tym sposobu wypełniania dokumentów. Do 17 maja bus stacjonował w 116 gminach (w tym w dzielnicach Warszawy).

Ponadto odpowiedzi na wiele pytań można znaleźć na stronie internetowej urzędu pod hasłem Rodzina 500+, które ma już ponad 10,5 tys. wyświetleń. Poza podstawowymi informacjami publikowane są tam również aktualności dot. programu.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił także infolinię (22 695 71 22), która jest czynna w dni robocze, w godz. 8-16. Pracownicy odbierają od 100 do 160 telefonów dziennie. Najczęstsze trudności związane są m.in. z ustaleniem dochodu rodziny i wypełnieniem wniosku.

1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet.(PAP)