Rewizja KPO

Minister przypomniała, że w sprawie rewizji KPO najpierw odbyły się ustalenia między resortami, potem konsultacje publiczne. "W ramach przygotowania rewizji odbył się szereg spotkań na różnych poziomach - od wysłuchania publicznego po zespoły tematyczne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu czy wojewódzkie rady dialogu społecznego" - przypomniała. Dodała, że w internecie umieszczone zostały odpowiedzi na każde z ponad tysiąca pytań i propozycji, które MFiPR otrzymało w tym procesie.

"Dokument ze zmianami, które też przedstawialiśmy na podsumowaniu konsultacji, został przyjęty przez Radę Ministrów i jest przedmiotem dalszych negocjacji z Komisją Europejską" - przekazała Pełczyńska-Nałęcz.

Reklama

Brak zgodności w ok. 20 proc. spraw

"Ostatecznie uzgodniona rewizja KPO będzie od lipca do sierpnia przeprocedowana przez mechanizmy unijne, przyjęta i opublikowana" - powiedziała PAP Pełczyńska-Nałęcz. "Położyliśmy rewizję KPO na stół i rozmawiamy w tej sprawie. Nie mamy zgodności mniej więcej w ok. 20 proc. spraw" - wskazała.

Decyzja KE

W połowie maja br. szefowa Departamentu Koordynacji KPO w MFiPR Monika Dołowiec powiedziała, że pozytywna decyzja Komisji Europejskiej ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy spodziewana jest w drugiej połowie czerwca. Dodała, że w ramach rewizji zmieniane jest 6 z 7 komponentów, 14 z 55 reform, jakie są w KPO oraz 27 z 56 inwestycji.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany KPO. Jak podkreśliła wówczas KPRM, rewizja KPO była konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd. "Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych" - poinformowano. Dodano, że zaproponowane zmiany mają przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak