Włoskie koncerny, które podpisały umowy, to m.in. Leonardo-Finmeccanica, Ge Oil & Gas; ze strony rosyjskiej - koncerny energetyczne Rosnieft i Nowatek. Podpisanie kontraktów odbyło się na 20. Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Na konferencji prasowej po podpisaniu umów Putin przypomniał, że Włochy są jednym z głównych konsumentów rosyjskiego gazu, i określił energetykę jako strategiczny kierunek współpracy. Przypomniał, że włoskie firmy realizują duże projekty infrastrukturalne w Rosji; według jego słów są też duże perspektywy lokalizacji produkcji firm włoskich na terenie Rosji.

Putin skomentował również czwartkową wypowiedź b. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który zaapelował, by Rosja pierwsza zniosła swoje sankcje, nałożone w odpowiedzi na restrykcje unijne. "Bylibyśmy gotowi do takich kroków, gdybyśmy byli pewni, że nas po raz kolejny nie okantują" - powiedział. Rosja, według jego słów, musiałaby mieć pewność, że po jednostronnych działaniach nastąpi odpowiedź, która nie będzie "jednym krokiem naprzód i dwoma wstecz". "Jednak trudno powiedzieć, kto może nas przekonać, że nasi partnerzy są nastawieni właśnie na taką pracę" - oświadczył rosyjski prezydent.

>>> Czytaj też: Norwegia uruchamia największy program zbrojeniowy od lat. Powód? Rosja