Jak mówił na konferencji prasowej dolnośląski wicewojewoda, średnio w skali regionu samorządy zrealizowały już złożone wnioski na poziomie 73 proc., ale w 52 gminach stopień wykonania tego zadania przekroczył ponad 90 proc.

"Chcę podziękować wszystkim samorządom za tak sprawne wykonywanie tego zadania. Bardzo też cieszy fakt, że nie ma i nie było kolejek w urzędach w związku z tym programem, o czym mogłem się osobiście przekonać, bo byłem w wielu miejscach w związku z akcja promocyjną 500 plus" - powiedział Zieliński.

Podkreślił, że choć wypłacono już ponad 182 mln. zł to pieniędzy na kolejne świadczenia na pewno nie zabraknie, ponieważ w ramach dotacji samorządom przekazano na ten program już o ponad 85 mln. zł więcej.

"Dlatego apeluję jeszcze do tych rodziców i tych rodzin, które nie złożyły wniosku, by uczyniły to do 1 lipca włącznie. Dzięki temu otrzymają świadczenie z wyrównaniem od kwietnia" - mówił wicewojewoda.

Jak podano, do połowy czerwca na Dolnym Śląsku złożono ponad 172 tys. wniosków, z których pozytywną decyzję przyznającą świadczenie otrzymało ponad 125 tys. rodzin.

W sumie wypłacono już ponad 366 tys. świadczeń. Największa kwota na jedną rodzinę przypadła w Jaworze, gdzie świadczenie dla jedenastu dzieci wynosi miesięcznie 5500 zł. Zanotowano też ponad 20 świadczeń w kwotach 4-5 tys. zł.

Jak podano, statystyki wskazują, że na Dolnym Śląsku uprawnionych do świadczenia jest około 300 tys. dzieci. Służby wojewody zabezpieczyły na ten cel w sumie prawie miliard zł i spodziewają się, że do końca czerwca może jeszcze wpłynąć około 30 tys. wniosków.

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" rodziny otrzymują świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszył 1 kwietnia.(PAP)