Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia spadł o 0,61 proc. i wyniósł 17 840,62 pkt. S&P 500 stracił 0,68 proc. i wyniósł 2 088,55 pkt. Nasdaq Comp. stracił o 0,82 proc. i wyniósł 4 822,90 pkt.

Amerykańskie giełdy traciły głównie w związku z obawami o stabilność brytyjskiego systemu finansowego. Inwestorzy kierowali zainteresowanie w stronę bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje.

Inwestorzy na rynkach światowych wyprzedawali akcje drugi dzień z rzędu, co można wytłumaczyć odreagowaniem po mocnych wzrostach w ubiegłym tygodniu.

W Wielkiej Brytanii trzy fundusze inwestujące na rynku nieruchomości zawiesiły wypłaty dla klientów ze względu na ryzyko utraty płynności.

Bank Anglii zdecydował o obniżeniu stopy bufora antycyklicznego dla brytyjskich banków, co ma przyczynić się do zwiększenia możliwości pożyczkowych sektora o 150 mld funtów.

Spadki dotknęły także surowców. Ceny ropy spadają o ponad 4 proc., miedzi o niecałe 2 proc. O ponad 1 proc. rosną notowania srebra i złota. W dół idą rentowności obligacji niemieckich, amerykańskich i japońskich.

Dolar umacnia się do euro o 0,7 proc., a do funta o 2 proc.(PAP)