Jak pokazują dane, kobiety nie stanowią licznej grupy wśród najbogatszych ludzi świata. Mimo to płeć piękna jest zróżnicowaną grupą miliarderek. Często okazuje się, że ich majątek został odziedziczony.
ikona lupy />
Najbogatsze Polki w 2016 roku / Media

Istnieją jednak wyjątki bogatych pań, które swoje majątki zbudowały od podstaw. Również pod względem wieku zauważyć można bardzo duże różnice. Najstarsza z pań ma ponad 90 lat. Z drugiej strony znane są przypadki milionerek-nastolatek. Ze względu na dużą różnorodność warto bliżej przyjrzeć się tej grupie.

Podstawowym źródłem informacji o najbogatszych ludziach świata jest magazyn Forbes. Czasopismo to regularnie publikuje rankingi osób, których majątki przekroczyły barierę miliarda dolarów. Najnowszy ranking ukazał się w marcu 2016 roku. W zestawieniu tym znalazło się 190 kobiet. Ich liczba spadła o 7 w porównaniu do zestawienia z 2015 roku. Ogółem w rankingu znalazło się 1 810 osób, dlatego też udział pań stanowi niewiele ponad 10%. Porównując bieżące dane do tych z roku poprzedniego okazuje się, że majątek 31 kobiet spadł poniżej granicy miliarda dolarów, a 6 odeszło z tego świata. Swój debiut w rankingu zaliczyło 27 świeżo upieczonych miliarderek a 3 powróciły do zestawienia po nieobecności w latach poprzednich.

>>> Czytaj też: Bogactwo po polsku. Nasz dochód rozporządzalny to tylko 69 proc. średniej unijnej

Reklama

Pierwsze dziesięć miejsc w rankingu zajmują mężczyźni. Listę najbogatszych kobiet otwiera Liliane Bettencourt. Francuzka, która w październiku skończy 94 lata, jest głównym udziałowcem potentata kosmetycznego L’Oreal. Liliane zajmuje 11. miejsce na świecie i pierwsze we Francji. Jej majątek wyceniony został na 36,1 mld USD. W porównaniu do zeszłego roku skurczył się on o 4 mld USD. Główny wpływ na to miał spadek cen akcji L’Oreal, ale nie tylko. W 2015 roku 8 osób z jej najbliższego otoczenia oskarżonych zostało o wyłudzenia od Francuzki miliardów dolarów. Istotny w całej sprawie jest również fakt, że miliarderka z powodu postępującej demencji została ubezwłasnowolniona. Kuratelę nad nią sprawuje rodzina.

Drugą w kolejności najbogatszą kobietą świata jest amerykanka Alice Walton. Swój majątek odziedziczyła po ojcu Samie Waltonie, który w 1962 roku założył późniejszego giganta handlowego – firmę Wal-Mart. Razem z braćmi stoi na czele rodzinnej firmy jednak sama nie jest zaangażowana w prowadzenie rodzinnego biznesu. Jej majątek warty jest 32,3 mld USD i w ciągu 12 miesięcy jego wartość spadła o 7,1 mld. Związane to jest przede wszystkim ze spadkiem wartości akcji firmy Wal-Mart.

Najniższe miejsce na podium najbogatszych kobiet świata zajęła Jacqueline Mars. Amerykanka, wraz ze swoim rodzeństwem jest dziedziczką majątku po swoim ojcu, który zmarł w 1999 roku. Koncern Mars, którego stała się współwłaścicielką, zajmuje się głównie produkcją słodyczy. Forbes oszacował jej majątek na 23,4 mld USD i w porównaniu do roku poprzedniego, zmalał on o 3,2 mld USD.

Ogółem w pierwszej dziesiątce najbogatszych kobiet znalazły się cztery obywatelki Stanów Zjednoczonych i dwie obywatelki Włoch. Stawkę uzupełniają przedstawicielki Francji, Niemiec, Holandii oraz Chile.

Poza pierwszą dziesiątkę wypadła najbogatsza kobieta z 2015 roku – Christy Walton. Majątek synowej Sama Waltona, o którym była już w tym artykule mowa uległ znacznemu zmniejszeniu z 41,7 do 5,2 mld USD. Wszystko za sprawą ujawnienia szczegółów testamentu jej męża, wedle których prawa do ich rodzinnej posiadłości zostały podzielone pomiędzy Christy i ich syna Lukasa.

>>> Czytaj też: Zarobki Brytyjczyków przed i po Brexicie. Krótka historia systemów wynagrodzeń na Wyspach

Miliarderki w różnym wieku

Najmłodszą miliarderką sklasyfikowaną w rankingu jest dziewiętnastoletnia Alexandra Andersen z Norwegii. Jej majątek wyceniony został na 1,2 mld USD, co pozwoliło jej zająć 1 476. miejsce. Swoje bogactwo zawdzięcza ojcu, który będąc właścicielem firmy inwestycyjnej Ferd, przeniósł na nią i na jej siostrę udziały w ich rodzinnym biznesie. Najstarszą miliarderką na świecie jest z kolei 98-letnia Maria Franca Fissolo. Wdowa po Michele Ferrero jest właścicielką giganta branży cukierniczej Ferrero Group. Do jej najbardziej znanych marek należą: Ferrero Rocher, Raffaello, Nutella czy Tic-Tac. Majątek Fissolo wyceniony jest na 22,1 mld USD, co daje jej 30. miejsce na świecie i 4. wśród kobiet. Dzierży ona również tytuł najbogatszego człowieka we Włoszech. Rozrzut wiekowy kobiet-miliarderek jest, zatem duży.

Miliarderki w Polsce

Podobnie jak na świecie, również i w Polsce kobiety nie dominują w rankingu najbogatszych ludzi. Przeważnie ich majątki to firmy rodzinne, których są członkami Najbogatszym człowiekiem w Polsce jest jednak kobieta. Dominika Kulczyk razem z bratem Sebastianem stała się w zeszłym roku spadkobiercą rodzinnego majątku Kulczyków. Po śmierci ojca, Jana, w 2015 roku rodzeństwo przejęło kontrolę nad Kulczyk Investments (KI) stając się tym samym najbogatszymi ludźmi w kraju. Ich majątek wyceniany jest łącznie na 15,9 mld PLN. Dominika Kulczyk, jako jedyna Polska sklasyfikowana została również na światowej liście Forbes’a, gdzie razem z bratem zajęła 435. miejsce.

Rodzeństwo to nie jest jedynym przedstawicielem klanu Kulczyków w rankingu. Na 5. miejscu wśród najbogatszych Polek i jednocześnie na 14. miejscu wśród najbogatszych ludzi w kraju znajduje się była żona Jana Kulczyka – Grażyna. Majątek miłośniczki sztuki i współtwórczyni Starego Browaru wyceniony został na 1,2 mld PLN.

Wśród najbogatszych Polek, drugie miejsce zajęła Anna Woźniak-Starak, która razem z mężem kontroluje firmę farmaceutyczną Polpharma, do której należą takie marki jak m.in. Polopiryna i Etopiryna. Ich majątek wyceniany jest na 2,9 mld PLN, co daje im 5. miejsce w Polsce. Istotny jest jednak fakt, że ich majątek w odniesieniu do ubiegłorocznego zestawienia zmniejszył się o ponad 12%.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się Solange Olszewska, która razem z mężem od wielu lat działa w branży motoryzacyjnej. Firma Solaris, której są założycielami, jest liczącym się europejskim producentem autobusów i tramwajów. Małżeństwo to w minionym roku osiągnęło ogromny sukces rynkowy. Ich majątek zwiększył się w tym czasie aż o 39%. Forbes wycenił go na 1,4 mld PLN, co pozwoliło zająć małżeństwu Olszewskich 10. miejsce wśród najbogatszych ludzi w Polsce.

Porównaj swoje zarobki z innymi, weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń

Autor: Grzegorz Poręba, Sedlak & Sedlak