"W Kirgistanie na przykład może dojść do próby zamachu stanu - powiedział w czwartek w telewizji CNN-Turk szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. - Jeśli będzie pucz w Kirgistanie, przeprowadzi go FETO", czyli nazywana przez Ankarę "Terrorystyczna Organizacja Fethullaha" Gulena, wpisana niedawno na krajową listę organizacji terrorystycznych. Sam Gulen zaprzecza, by taka grupa w ogóle istniała.

Zdaniem tureckich władz mieszkający od 1999 r. w USA Gulen, który kilkakrotnie odpierał zarzuty Ankary, zinfiltrował wszystkie instytucje krajów byłego ZSRR. Guleniści "zinfiltrowali wszystkie instytucje. Kirgistan to bratnie państwo. Musimy z nim natychmiast podzielić się naszymi informacjami" - ocenił Cavusoglu.

Jak zauważa AFP, Turcja dba o swoje relacje z Kirgistanem, gdzie językiem urzędowym jest kirgiski, jeden z języków tureckich, ale zarzuca mu niedostateczną walkę z - domniemanymi lub realnymi - wpływami gulenistów na swoim terytorium.

Z kolei minister spraw zagranicznych Kirgistanu Erłan Abdyłdajew nie wydawał się - w ocenie AFP - zbyt przejęty tymi ostrzeżeniami. "Odpowiedział chłodno, że jego kraj jest +niezależnym i suwerennym państwem+" - pisze agencja.

"Wydaje nam się, że jest co najmniej niewłaściwe, by jakiś zagraniczny minister mówił innemu państwu, by przedsięwzięło takie lub inne środki, a jeszcze mniej właściwy jest język ultimatum i szantażu" - powiedział Abdyłdajew.

Po próbie zamachu z 15 lipca Ankara zapowiadała, że będzie się domagać ekstradycji Gulena z USA. Jak informował m.in. "Washington Post", rząd Turcji przekazał amerykańskim władzom dokumenty prawne na temat działalności Gulena, ale zastrzegł, że formalnie zażąda jego ekstradycji, gdy zostanie zakończone śledztwo dotyczące spiskowców z 15 lipca. Jednocześnie Ankara ostrzegła, że niewydanie Gulena odbije się negatywnie na stosunkach amerykańsko-tureckich. (PAP)

ulb/ ro/