Japońscy badacze odkryli, że dodatkowe oglądanie telewizji przez 2 godziny dziennie zwiększa ryzyko śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej lub zakrzepu w płucach o 40 proc. Z kolei ci, którzy patrzyli w ekran przez więcej niż 5 godzin dziennie, byli o 50 proc. bardziej narażeni na śmierć z tego powodu - relacjonuje serwis news.sky.com.

Choć badanie prowadzono na przełomie lat 80 i 90 XX. Wieku, to jego współautor, dr Toru Shirakawa z Uniwersytetu w Osace ostrzega, że dzisiejsze pokolenie również jest narażone na tego typu problemy. Wynika to choćby z popularności komputerów czy zwyczaju oglądania seriali w serwisach streamingowych. Często użytkownicy takich serwisów spędzają przed ekranem po kilka godzin, chcąc obejrzeć całą serię.

Badacze zalecają, aby w czasie oglądania telewizji co godzinę zrobić sobie przerwę i pójść na spacer lub trochę się porozciągać.

Zator tętnicy płucnej jest schorzeniem, które wiąże się z brakiem aktywności, siedzącym trybem życia i powolnym przepływem krwi. Często zaczyna się od zakrzepów w nogach, zanim przejdzie do płuc.