Polska Grupa Energetyczna (PGE) zakłada, że w 2016 jej EBITDA znacznie spadnie r/r w segmencie energetyki konwencjonalnej, zmniejszy się w dystrybucji i obrocie oraz utrzyma się na podobnym poziomie w segmencie odnawialnych źródeł energii, poinformował wiceprezes ds. finansowych Emil Wojtowicz.

Na wyniki segmentu w tym roku wpłynie między innymi niższa dyspozycyjność Elektrowni Bełchatów związana z trwającymi w I półroczu remontami.

"To, co działo się w Bełchatowie wpłynie na wyniki całego roku, mimo że w II połowie roku te bloki będą w całości dostępne" - powiedział Wojtowicz podczas konferencji z analitykami.

Pozytywnym czynnikiem dla segmentu mogą być ceny energii.

"Są wyższe niż były w I kwartale. Sądzimy że uzyskamy wyższe ceny energii niż było to w naszym outlooku po I kw. Sądzimy, że średnia cena w tym roku wyniesie 170 zł/MWh" - wskazał wiceprezes.

Kolejnym pozytywnym czynnikiem mogłyby byż niższe ceny uprawnień do emisji CO2, jednak koszty będą wyższe niż w 2015 r. ze względu na większy niedobór uprawnień, dodał Wojtowicz.

Oczekiwania spółki co do EBITDA w segmencie dystrybucji nie zmieniły się, nadal zakładany jest spadek, podobnie jak w segmencie obrotu.

"W obrocie działamy dość aktywnie, jednak marże, jakie osiągamy są dość zmienne bo zmieniają się ceny zielonych certyfikatów" – powiedział wiceprezes.

W segmencie OZE PGE wciąż oczekuje, że EBITDA będzie mniej więcej stała. Negatywnie wpłyną na nią ceny certyfikatów, a pozytywnie zwiększony wolumen produkcji energii w farmach wiatrowych.

W maju PGE zakładała znaczący spadek EBITDA w 2016 r. w energetyce konwencjonalnej i obrocie, spadek w dystrybucji i utrzymanie wyniku w OZE. Zakładała też, że ceny na rynku hurtowym w wyniku trudnej sytuacji rynkowej będą kształtować się na poziomie 165-167 zł/MWh.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)