W drugim dniu swojej wizyty w Warszawie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wraz z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

W trakcie forum przedstawiciele instytucji obu krajów podpisali kilkanaście porozumień gospodarczych.

Reklama

"Głęboko obaj wierzymy z panem prezydentem, że ta wizyta będzie dla naszych państw, a przede wszystkim dla przedsiębiorców, widomym znakiem zielonego światła we wzajemnych relacjach gospodarczych" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Zawsze jesteśmy gotowi na współpracę z naszymi przyjaciółmi z Polski. Jest takie przysłowie: +Ten, kto ma przyjaciół, jest jak step rozległy. Kto ich nie ma, jest jak dłoń - mały+" - podkreślił Nazarbajew.

Andrzej Duda przypomniał, że w ostatnich latach obroty gospodarcze między Polską a Kazachstanem uległy zmniejszeniu, ale - jak podkreślił - Kazachstan jest bez wątpienia niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, a Polska jest liderem w Europie Środkowej. Dlatego - zdaniem prezydenta Dudy - "nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny".

W ocenie polskiego prezydenta, współpraca z Kazachstanem może dla polskiego biznesu oznaczać otwarcie także i na inne kraje Azji Centralnej. Prezydent zwrócił uwagę, że moment na wzmacnianie współpracy gospodarczej jest bardzo dobry, m.in. ze względu na fakt, że Kazachstan będzie w przyszłym roku gospodarzem wystawy EXPO. "Wykorzystajmy tę sytuację, usuwajmy wszystkie bariery, które (...) przeszkadzają przedsiębiorcom w realizacji działalności" - przekonywał.

Prezydent wyliczał, że w kontaktach z Kazachstanem Polska kładzie obecnie akcent m.in. na dziedziny: "budownictwa, maszyn i urządzeń górniczych, a także przemysłu obronnego". "Ale możliwa jest współpraca - i oczekiwana - także w dziedzinie ekologii, transportu i wielu innych branżach" - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że oprócz kontaktów gospodarczych zależy mu także na rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, m.in. pomiędzy uniwersytetami. Wskazał w tym kontekście m.in. na fakt, że Polska, obok Łotwy, jest obecnie koordynatorem platformy edukacyjnej Unia Europejska - Azja Centralna. "To także dla państwa, ludzi, którzy prowadzą średni czy wielki biznes, jest szansa na to, aby w ciągu kilku lat mieć młodych ludzi, dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu, inteligentnych, a zarazem znających kraj partnerski, mających tam własne kontakty, rozumiejący istniejące tam relacje" - dodał prezydent Duda.

Z kolei prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego w Unii Europejskiej. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych, ani też gospodarczych. "Powinniśmy się rozwijać. Niemniej jednak obrót towarowy pomiędzy naszymi krajami (...) nie odpowiada naszym potencjalnym możliwościom" - zauważył prezydent Kazachstanu.

Wymienił, że w eksporcie do Polski dominują m.in. surowce energetyczne, produkty przemysłu chemicznego, hutniczego, rolnictwa. "A z Polski to są artykuły AGD, przemysł chemiczny, również produkty rolne, spożywcze, meble, w ostatnich latach mamy coraz więcej inwestycji z Polski" - powiedział. W jego ocenie przez ostatnie 25 lat oba kraje wzajemnie się sondowały m.in. jeśli chodzi o stabilność prawa. "Koniec tego przyglądania się, trzeba wreszcie rozpocząć pracę i współpracę" - podkreślił Nazarbajew.

Podał, że obecnie w Kazachstanie jest ponad 100 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Realizowane są projekty w takich dziedzinach, jak farmacja i budownictwo.

"Wiem, że dziesiątki firm z Polski przejawiają zainteresowanie współpracą z Kazachstanem. Obecnie w naszym kraju przy udziale polskich firm realizowane są trzy projekty na kwotę prawie 100 mln dolarów. Kazachstan przywiązuje dużą wagę do rozwoju mających ogromny potencjał stosunków handlowo-gospodarczych z Polską. Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości. (...) Z zazdrością na to patrzymy" - powiedział.

Dodał, że w Kazachstanie ten sektor stanowi na razie 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem. Zaznaczył, że dla Kazachstanu ciekawe są również polskie doświadczenia w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, transportu, logistyki, energetyki.

"Największym wyzwaniem jest transport - jak przejechać do Polski z Kazachstanu i odwrotnie" - wskazał przywódca Kazachstanu. "Transport to też połączenie lotnicze, ale to rozwiążemy. Jednak tradycyjny korytarz transportowy to Rosja. Zwróćmy się panie prezydencie razem do Rosji, zacznijmy opracowywać trójstronne porozumienie, przynajmniej dotyczące transportu" - powiedział Nazarbajew. We wzajemnych kontaktach handlowych zaproponował też wykorzystanie tzw. korytarza kaukaskiego.

"Mam nadzieję, że dzisiejsze forum nakreśli nowe możliwości i perspektywy wzajemnie korzystnego partnerstwa kół gospodarczych naszych państw" - zaznaczył Nursułtan Nazarbajew.

Przemawiający później wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zadeklarował, że polskie instytucje rozwojowe i inwestycyjne będą dla Kazachstanu "tak przyjazne, jak tylko mogą być". "Wierzę, że (...) otwieramy dziś nowy rozdział w historii gospodarczej" - powiedział.

Kazachstański minister inwestycji i rozwoju Żenis Kasymbek poinformował, że Kazachstan oferuje inwestorom wiele preferencji i ulg, a także 10 Specjalnych Stref Ekonomicznych, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Wyjaśnił, że Astana szuka partnerów do rozwoju przemysłu rolno-spożywczego i przetwórstwa surowców, w tym węglowodorów, wspierany będzie przemysł farmaceutyczny.

"Kolejną kwestią jest agrochemia. Mamy duże zasoby, jeśli chodzi o fosfor, azot, sól potasową i chcemy rozpocząć tworzenie przedsiębiorstw produkujących wszelkie nawozy" - mówił.

"Dzisiaj i wczoraj omawialiśmy również kwestię bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą i Astaną. W ciągu miesiąca zostanie podjęta decyzja. Planujemy, żeby od początku przyszłego roku z częstotliwością przynajmniej czterech rejsów tygodniowo otworzyć to połączenie" - dodał.

Podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego podpisano 14 porozumień gospodarczych. Dotyczyły one m.in. budowy nowej elektrowni gazowej w Kazachstanie, utworzenia przedsiębiorstwa gazyfikacji węgla czy współpracy w zakresie ekspertyz dotyczących produktów leczniczych i wyrobów medycznych. (PAP)