"Decyzja ta spowodowana jest obniżeniem odpowiednio o 19%, 15% i 16% prognoz zysku netto na lata 2016/17/18 za sprawą niższej rentowności w 2016 (okres przejściowy w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej), podczas gdy w latach 2017 i 2018 można się spodziewać niższych marż z tytułu nowych kontraktów w sektorze publicznym" - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Analitycy uważają również, że wejście w życie nowego budżetu UE (po dwóch relatywnie słabych latach, jeżeli chodzi o kontrakty IT w sektorze publicznym) może wywołać zażartą konkurencję wśród firm z sektora technologicznego, agresywnie walczących w przetargach, podano również.

"Akumulacja kontraktów IT przy ograniczonej podaży dostępnych pracowników z tej branży może również przyspieszyć presję płacową i obniżyć marże. Przyszłej rentowności Asseco Poland może również zaszkodzić spodziewane refinansowanie kontraktu z ZUS z niższą marżą" - czytamy dalej.

W związku z tym Asseco Poland planuje ekspansję w skali globalnej i chce ograniczyć swoje uzależnienie od lokalnego rynku IT (który obecnie stanowi ok 30% przychodów, a w przypadku polskiego sektora publicznego do ok. 8-10%).

"Wzrost przychodów jest głównie efektem bardzo dobrej dynamiki wyników w spółce Formula Systems, podczas gdy rosnące udziały mniejszościowe w widoczny sposób ograniczają tempo wzrostu zysku netto. Pomimo presji na zysk netto i operacyjne przepływy gotówkowe (OCF), Asseco Poland powinno nadal wypłacać godziwą dywidendę, co jest jego głównym atutem" - wskazano również.

Haitong oczekuje, że w 2016 roku dywidenda na akcję (DPS) wyniesie 3 zł, co daje stopę dywidendy (DY) na poziomie 5,3%.

(ISBnews)