Wysokość najniższej emerytury wzrośnie z 882 zł 56 groszy do 1000 zł - zapowiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Również w KRUS wprowadzona zostanie gwarancja najniższej emerytury i renty na poziomie 1000 zł.

Jak poinformowała Rafalska po posiedzeniu Rady Ministrów, wzrosną również: renta socjalna - z kwoty 741,35 gr. do kwoty 840 zł oraz renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - z kwoty 676,75 groszy do kwoty 750 zł.

Minister powiedziała, że rząd proponuje, by od marca 2017 r. emerytury i renty zostały podniesione o wskaźnik waloryzacji 100,73 proc.

Zapewniła, że propozycja waloryzacji mieści się w środkach budżetowych na 2017 r.

Koszty waloryzacji emerytur to ok. 2,6 mld zł

Reklama

Koszty waloryzacji emerytur to ok. 2,6 mld zł - poinformowała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

„Koszty podwyżek konsumują to, co zostało przeznaczone na waloryzację tj. 1,6 mld zł i 1,4 mld zł, ale precyzyjna kwota będzie policzona wtedy, kiedy będziemy wiedzieli na pewno jaki jest wskaźnik waloryzacji, ponieważ ten wskaźnik się zmienia. 2,6 mld zł to są koszty tej waloryzacji" - powiedziała na konferencji po posiedzeniu rządu Elżbieta Rafalska.

Rafalska: środki na podwyżkę emerytur mieszczą się w budżecie na 2017 r.

Zaproponowana przez nas propozycja mieści się w ramach środków zaplanowanych w budżecie na 2017 r. - zapewniła we wtorek szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, mówiąc o zapowiedzianym we wtorek wzroście najniższych emerytur i rent.

"Ten sposób rozwiązania konsumuje środki, które dotąd też były przeznaczone na dodatki do najniższych emerytur i rent. Czyli te środki, które były na waloryzacje plus środki na dodatki, dały nam możliwość podniesienia najniższych emerytur (...) oraz +dosypania+ środków do tego, żeby najniższe waloryzacje nie wynosiły mniej niż 10 złotych, a nie np. 4,5 zł w przypadku renty socjalnej" - wyjaśniła Rafalska.

"Wiem, że to nie jest duży skok, ale równocześnie wzrost tych najniższych emerytur jest znaczący" - dodała.

Minister pytana o koszty waloryzacji powiedziała, że sięgną one ponad 2 mld 600 mln zł. "Precyzyjnie kwota będzie policzona wtedy, kiedy będziemy wiedzieli na koniec roku, jaki jest wskaźnik waloryzacji, bo ten wskaźnik będzie się zmieniał" - dodała.

>>> Czytaj też: 2 tys. zł miesięcznie lub 13 zł za godzinę. Premier podpisała rozporządzenie ws. płacy minimalnej