W pierwszej instancji Benguigui została uznana za winną, ale sąd nie wymierzył jej żadnej kary. Wyrok ten był pierwszym, jaki zapadł na podstawie nowej ustawy o przejrzystości życia publicznego, która została uchwalona po ujawnieniu na początku 2013 roku, że były minister ds. budżetu Jerome Cahuzac ma za granicą konto bankowe co oznacza, iż ukrywa majątek przed rodzimym fiskusem.

Ustawa zobowiązuje ministrów, parlamentarzystów i niektórych radnych do ujawnienia swego majątku instytucji o nazwie Wysoka Władza ds. Przejrzystości Życia Publicznego (HATVP), której zadaniem jest zapobieganie ewentualnemu konfliktowi interesów przedstawicieli władz.

Benguigui, która była ministrem w latach 2012-2014, odpowiadała przed sądem za to, że wielokrotnie nie ujawniła w składanych deklaracjach akcji pewnej belgijskiej spółki. Adwokaci byłej minister zapewniali, że nie była ona świadoma łamania prawa.

Od czasu powstania w 2013 roku HATVP skierowała do sądu 16 spraw dotyczących parlamentarzystów albo członków rządu. W grudniu ma zapaść wyrok w sprawie Cahuzaca, którego oskarżono o przestępstwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. (PAP)