Z doświadczenia wiem, że wiele osób ma kłopot z odpowiedzią. Wynika to głównie z tego, że trudno oszacować czy kwota, którą podasz będzie mieściła się w budżecie, który przeznaczył na dane stanowisko pracodawca. Jeśli Twoje oczekiwania będą zbyt niskie, może to pokazywać pracodawcy, że masz małe doświadczenie zawodowe albo, że nie cenisz odpowiednio swoich umiejętności. Z drugiej strony jeśli zażądasz zbyt dużego wynagrodzenia, rekruter może Cię odrzucić ponieważ nie będzie go na Ciebie stać.

Odpowiedź na to pytanie znacznie ułatwiłaby informacja o widełkach płacowych podanych w ogłoszeniu o pracę. Chociaż w Polsce jawność wynagrodzeń jeszcze nie jest powszechna, coraz więcej firm (na przykład z branży IT) się na nią decyduje. Badanie InterwievMe wykazało, że aż 87% osób oczekuje informacji o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę.

Dopóki jawność wynagrodzeń nie będzie w Polsce powszechna, musisz szukać informacji o widełkach płacowych w innych źródłach. W tym artykule dowiesz się gdzie i jak szukać informacji o zarobkach, żeby wynegocjować najlepszą pensję.

1. Gdzie znajdziesz obiektywne informacje o zarobkach?

Doskonałym źródłem informacji są raporty płacowe publikowane cyklicznie przez firmy i organizacje.

Jednym z nich jest raport Antal International. Najnowszą edycję badania znajdziesz tutaj. Badanie zawiera informacje o wynagrodzeniach menedżerów i specjalistów w 12 branżach. Znajdziesz tam również dane porównujące płace z bieżącego roku, w stosunku do roku 2015.

Raport płacowy na 2016 rok przygotowała również firma Hays. Możesz go pobrać ze strony https://www.hays.pl/raport-placowy/. Podobnie jak w przypadku badania Antal International, Hays zaprezentował dane zawierające minimalny, maksymalny i średni poziom płac na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich.

Poszukiwanie informacji o wynagrodzeniach rozpocznij od raportów płacowych. Badania są przeprowadzane na licznej grupie, więc prezentowane dane są obiektywne. Weź je pod uwagę odpowiadając na pytanie pracodawcy o Twoje oczekiwania finansowe. Jedno źródło informacji to jednak zbyt mało. Może nie dać Ci jasnej odpowiedzi dotyczącej Twoich potencjalnych zarobków na nowym stanowisku pracy. Gdzie zatem warto jeszcze ich szukać?

2. Jak porównać swoje wynagrodzenie i sprawdzić jak zarabiają inni?

Jeśli porównasz swoje zarobki z innymi ludźmi zajmującymi to samo stanowisko w danej branży, zyskasz bardzo cenną informację

Dowiesz się, czy Twoje wynagrodzenie jest:
● niższe,
● wyższe od średniej,
● czy jest po środku skali.

Porównywarki wynagrodzeń oferuje m.in. GoldenLine i Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl i http://kariera.goldenline.pl (zakładka “Porównaj zarobki”).

W obu przypadkach wpisujesz w wymagane pola m.in.:

● nazwę stanowiska,
● długość swojego doświadczenia zawodowego,
● wykształcenie,
● poziom Twoich zarobków,
● informacje o ewentualnych premiach i bonusach
● wymiar czasu pracy.

Po wpisaniu wszystkich danych otrzymujesz wynik: informacje o tym, czy Twój poziom wynagrodzenia jest niski, przeciętny, dobry czy bardzo dobry i ile procent osób zarabia lepiej niż Ty. Dzięki temu będziesz mógł oszacować czy warto podnieść swoje oczekiwania finansowe w nowej pracy, a jeśli tak to o ile procent. Weź też pod uwagę czy informacja, którą otrzymałeś za pomocą porównywarek jest zgodna z tym co przedstawiają raporty płacowe. Jeśli wnioski z obu źródeł są podobne, dopasuj do nich Twoje oczekiwania finansowe.

3. Czy są jeszcze inne źródła informacji o zarobkach?

Poza opisanymi raportami płacowymi i porównywarkami możesz też po prostu skorzystać z internetu. Źródłem informacji są fora internetowe, grupy dyskusyjne, profile pracodawców. Jeśli otrzymałeś już zaproszenie na rozmowę o pracę, możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową nazwę pracodawcy i hasło “zarobki” albo “wynagrodzenia”. Przejrzyj, co piszą inni na temat płac w danej firmie, ale poddaj to krytycznej ocenie. Możesz znaleźć wiele nieaktualnych lub nieprawdziwych informacji. Spróbuj podejść do nich obiektywnie. Przede wszystkim oceń ton wypowiadającej się osoby. Jeśli wypowiedź nie jest wyważona albo jest bardzo ogólna nie traktuj takich przekazów dosłownie.

Porównaj opisane na forach internetowych informacje z wiedzą, którą wyniosłeś czytając raporty płacowe i tym co wykazały porównywarki wynagrodzeń.

Dobrym pomysłem jest również szukanie danych dotyczących wynagrodzeń wśród swojej sieci kontaktów. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi, członkami rodziny. Może znają kogoś, kto pracował w danej firmie lub dobrze zna branżę. Taka osoba pomoże Ci potwierdzić lub zdementować informacje, które znalazłeś w internecie. Im więcej znajdziesz źródeł informacji, tym łatwiej będzie Ci określić, na jakie warunki płacowe możesz liczyć.

4. Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe?

Jeśli wiesz już, jakich warunków finansowych możesz się spodziewać, pozostaje Ci tylko jedna kwestia. Sposób, jak zakomunikować to swojemu przyszłemu pracodawcy.

Kiedy rekruter zada pytanie o Twoje oczekiwania finansowe odpowiedz krótko i na temat. Podaj albo konkretną kwotę albo przedział wynagrodzenia zawierający kwotę minimalną i maksymalną. Ważne, by przedział nie był zbyt szeroki. Najbardziej optymalne widełki nie powinny przekraczać 10%-15% kwoty wyjściowej.

Na przykład:
“ Moje oczekiwania finansowe to 3000 zł. netto na umowie o pracę.”
“ Moje oczekiwania finansowe to 5000-5500 zł netto na umowie o pracę.”

Gdy podajesz swoje oczekiwania finansowe, powiedz, czy jest to kwota netto czy brutto. W zależności od rodzaju umowy może ona oznaczać różny koszt dla pracodawcy. Wskaż, czy masz na myśli umowę o pracę, umowę zlecenie, a może własną działalność gospodarczą i chciałbyś się rozliczać na zasadzie faktur.

Pracodawca może zapytać Cię, czy podane oczekiwania są do negocjacji. W zależności od Twoich potrzeb udziel odpowiedzi pozytywnej lub negatywnej. Pamiętaj jednak, że niższą pensję podstawową mogą zrekompensować Ci premie i inne benefity np. prywatna opieka medyczna, czy też karta sportowa.  Szczegółowe warunki zatrudnienia najczęściej poznasz na końcowym etapie rekrutacji. Warto do niego dotrwać i dać sobie szansę na poznanie pełnej oferty pracodawcy. Jeżeli chcesz poznać dodatkowe rady, jak negocjować wynagrodzenie, przeczytaj artykuł.

Jeśli szukasz pracy zastanów się, ile chcesz zarabiać. Sprawdź informacje podane w raportach płacowych, porównaj swoje wynagrodzenie z innymi osobami na podobnym stanowisku, sprawdź fora internetowe i porozmawiaj ze znajomymi. Zdobądź jak najwięcej informacji. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z odpowiedzią na pytanie pracodawcy o Twoje oczekiwania finansowe, a przede wszystkim będziesz zadowolony z wynegocjowanej pensji.

>>> Czytaj też: Polski rynek pracy kwitnie. NBP: Podwyżki płac mogą być wyższe w czwartym kwartale

Autor: Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.