"Po wynikach za III kw. 2016 w pełni podtrzymujemy nasze prognozy zakładające wypracowanie przychodów pomiędzy 1,15 mld USD a 1,25 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 4 mln USD a 5 mln USD. Bardzo ważne jest również, że oczekujemy osiągnięcia dodatnich przepływów z działalności operacyjnej za cały rok. Nadal celem jest także wzrost zysku brutto na sprzedaży i marży na tym poziomie" - powiedział dyrektor relacji inwestorskich Asbisu Constantinos Tziamalis na spotkaniu z dziennikarzami.

Przedstawiciele spółki nie wykluczyli, że po wynikach za 2016 rok rozważona zostanie wypłata dywidendy. Jednocześnie zapowiedzieli kontynuację ulepszania portfolio produktowego w każdym kraju, w którym spółka prowadzi działalności. Spółka planuje rosnąć z "mocnymi markami" – np. Apple, które pozwalają korzystać z odradzającego się popytu na rynkach wschodnich.

Dyrektor finansowy Asbis Marios Christou wskazał, że odbicie na rynkach krajów byłego ZSRR może pozwolić przychodom z tego regionu przekroczyć wartość przychodów z regionu CEE na koniec bieżącego roku. Spadki przychodów w Środkowej Europie spółka tłumaczy wysoką bazą w Słowacji i restrukturyzacją w Polsce.

Asbis zapowiedział ponadto kontynuację biznesu marek własnych z koncentracją na wyższych marżach, lepszej jakości oraz mniejszej ilości modeli i krajów. W efekcie poziom przychodów z tego segmentu ma pozostać stabilny w 2017 roku. Obecnie przekracza on 10% całkowitej sprzedaży.

Spółka kontynuuje również wprowadzanie nowych linii biznesowych, np. usługi w chmurze, co do których oczekuje się, że zdominują rynek w ciągu kilku następnych lat. Inwestuje w zespoły VAD (Value Added Distribution), które mają poprawić przychody oraz zyski.

"Po zmianach, jakich dokonaliśmy w spółce przyszłość rysuje się dużo lepiej, zwłaszcza, że nasze najważniejsze rynki odbijają" - podsumował Tziamalis.

Asbis Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

(ISBnews)