17 listopada Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Litwie po raz piąty wyróżnił firmy działające w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej.
Statuetki Polish Business Awards 2016 / Media

Do udziału w konkursie nominowano 12 firm w czterech kategoriach: polska marka roku, litewska firma polonijna, sukces rynkowy MSP i dystrybutor roku.

W tegorocznej edycji konkursu statuetki Polish Business Awards 2016 otrzymały firmy:

Reklama
  • Polska marka roku – Maspex Wadowice za markę „Kubuś”
  • Litewska firma polonijna – UAB Eugensa
  • Sukces rynkowy MSP – UAB Opoltrans Lithuania
  • Dystrybutor roku – UAB Osama

Laureatów wybrało międzynarodowe jury, w którego skład weszli:

  • Rūta Skurienė, dyrektor wykonawczy Investors` forum;
  • Rolandas Barysas, redaktor naczelny dziennika gospodarczego Verslo žinios;
  • Dominika Sikora-Malicka, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej";
  • Rimantas Šidlauskas, dyrektor generalny Asocjacji Litewskich Izb Przemysłu Handlu i Rzemiosł;
  • Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Wyróżnienia laureatom wręczył gospodarz wydarzenia, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie Krzysztof Januszkiewicz.
Podczas gali rozlosowano także nagrody dla gości. Ich fundatorami byli: AB Lotos Geonafta i UAB Ventus Nafta – operator sieci stacji benzynowych ORLEN na Litwie.

„Litwa i Polska to nie tylko sąsiedzi. To także ważni dla siebie partnerzy biznesowi. Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy, a Litwa jest dla Polski oknem na kraje bałtyckie” – mówił, otwierając galę, Krzysztof Januszkiewicz.

Januszkiewicz wskazał ponadto na szereg inicjatyw, które dowodzą, że istnieje potencjał do dalszego rozwoju współpracy. „W tym roku litewska spółka City Service umocniła swoją pozycję w Polsce wykupując grupę firm Parama Group. Nowe sklepy otwiera polska spółka grupy MAXIMA. Z Wilna do Kłajpedy jeżdżą nowe polskie pociągi PESA, a BUDIMEX i RAFAKO wybudują blok kogeneracyjny i spalarnię odpadów w Wilnie. Palangę i Warszawę od tego roku łączy nowy rejs Polskich Linii Lotniczych LOT.”

Przed gośćmi wystąpili również Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński oraz Michał Staszałek, wiceprezes zarządu Inwestbud Holding.

Gościem specjalnym wydarzenia był litewski koszykarz i trener Tomas Pačėsas, dziesięciokrotny mistrz Polski w latach 2002-2011, a także zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w 1996 r.