Do udziału w konkursie nominowano 12 firm w czterech kategoriach: polska marka roku, litewska firma polonijna, sukces rynkowy MSP i dystrybutor roku.

W tegorocznej edycji konkursu statuetki Polish Business Awards 2016 otrzymały firmy:

  • Polska marka roku – Maspex Wadowice za markę „Kubuś”
  • Litewska firma polonijna – UAB Eugensa
  • Sukces rynkowy MSP – UAB Opoltrans Lithuania
  • Dystrybutor roku – UAB Osama

Laureatów wybrało międzynarodowe jury, w którego skład weszli:

  • Rūta Skurienė, dyrektor wykonawczy Investors` forum;
  • Rolandas Barysas, redaktor naczelny dziennika gospodarczego Verslo žinios;
  • Dominika Sikora-Malicka, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej";
  • Rimantas Šidlauskas, dyrektor generalny Asocjacji Litewskich Izb Przemysłu Handlu i Rzemiosł;
  • Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Wyróżnienia laureatom wręczył gospodarz wydarzenia, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie Krzysztof Januszkiewicz.
Podczas gali rozlosowano także nagrody dla gości. Ich fundatorami byli: AB Lotos Geonafta i UAB Ventus Nafta – operator sieci stacji benzynowych ORLEN na Litwie.

„Litwa i Polska to nie tylko sąsiedzi. To także ważni dla siebie partnerzy biznesowi. Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy, a Litwa jest dla Polski oknem na kraje bałtyckie” – mówił, otwierając galę, Krzysztof Januszkiewicz.

Januszkiewicz wskazał ponadto na szereg inicjatyw, które dowodzą, że istnieje potencjał do dalszego rozwoju współpracy. „W tym roku litewska spółka City Service umocniła swoją pozycję w Polsce wykupując grupę firm Parama Group. Nowe sklepy otwiera polska spółka grupy MAXIMA. Z Wilna do Kłajpedy jeżdżą nowe polskie pociągi PESA, a BUDIMEX i RAFAKO wybudują blok kogeneracyjny i spalarnię odpadów w Wilnie. Palangę i Warszawę od tego roku łączy nowy rejs Polskich Linii Lotniczych LOT.”

Statuetki Polish Business Awards 2016

Statuetki Polish Business Awards 2016

źródło: Materiały Prasowe

Przed gośćmi wystąpili również Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński oraz Michał Staszałek, wiceprezes zarządu Inwestbud Holding.

Gościem specjalnym wydarzenia był litewski koszykarz i trener Tomas Pačėsas, dziesięciokrotny mistrz Polski w latach 2002-2011, a także zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w 1996 r.