Szef WTO: Nie ma oznak, by myśleć, że Trump wycofa USA z WTO

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
24 listopada 2016, 15:28
Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo oświadczył w czwartek, że jego zdaniem "nie ma żadnych oznak", by sądzić, że po objęciu urzędu prezydenta Donald Trump wycofa USA z tej organizacji międzynarodowej. Dodał, że jest gotowy na rozmowy.

AFP przypomina, żepodczas kampanii prezydenckiej nazwał WTO "katastrofą" i dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone mogłyby się z niej wycofać.

"Nie mogę komentować tego, co mówił (Trump), muszę opierać się na tym, co zrobi" - zauważył Azevedo na spotkaniu z dziennikarzami w Genewie.

Podkreślił, że jest za wcześnie, by spekulować, co zrobi nowy prezydent. "Po prostu nie wiem, jaka będzie polityka handlowa" nowej administracji - dodał.

Szef poinformował, że od zwycięstwa Trumpa w wyborach nie rozmawiał z nim, ani z jego przedstawicielami, ale "jest do rozmów gotowy w każdej chwili".

W podobnym tonie skomentował poniedziałkową zapowiedź , który obiecał, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). Zdaniem prezydenta elekta umowa ta byłaby "katastrofą" dla miejsc pracy w USA.

"Nie mogę spekulować, bo nie wiemy, co zrobi (prezydent elekt). Czy powie, że (USA) wycofują się (z TPP), ale on chce renegocjować umowę, czy chce negocjacji w sprawie innego porozumienia z innymi partnerami" - tłumaczył Azevedo. "Musimy czekać i zobaczymy, jakie będą skutki decyzji podjętych w pierwszych dniach urzędowania" - dodał.

W reakcji na zapowiedź Trumpa w sprawie TPP premier Japonii Shinzo Abe ocenił, że porozumienie to bez udziału USA będzie "bez znaczenia" oraz wykluczył możliwość renegocjacji umowy, "ponieważ naruszyłoby to fundamentalną zasadę równowagi korzyści".

>>> Czytaj też: Przegrała, choć poparło ją więcej Amerykanów. Przewaga Clinton wzrosła do 2 mln głosów


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj