Od lutego przyszłego roku mBank zacznie naliczać prowizje za wypłaty z darmowej dotychczas sieci bankomatów (Euronet, Plant Cash, BZ WBK i mBank). Opłata wyniesie 1,30 zł i będzie dotyczyła tylko wypłat na kwotę mniejszą niż 100 zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to już kolejny bank, który wprowadza negatywne zmiany w zakresie zasad korzystania z bankomatów. W tym roku na taki krok zdecydowały się m. in. PKO BP (dla Superkonta), Pekao (dla bankomatów Euronetu), Deutsche Bank (dla dbNet) czy T-Mobile Usługi Bankowe (dawny Alior Sync).

Jak uniknąć wyższych opłat

Polacy nie godzą się na wyższe koszty i robią wszystko, aby się przed nimi uchronić. Na przestrzeni ostatnich dwóch latach zaczęliśmy dokonywać mniej wypłat, ale na wyższe kwoty. Poza tym coraz częściej wypłacamy gotówkę nie z bankomatów, lecz w sklepach za pomocą Cash Back. W ciągu minionych dwóch lat liczba takich operacji wzrosła aż 2,5-krotnie. Powodem tego jest to, że usługa jest często bezpłatna. Po drugie, obecnie w wielu miejscach w Polsce, łatwiej jest znaleźć punkt, w którym można dokonać takiej wypłaty niż bezprowizyjny bankomat. Dzieje się tak dlatego, że z Cash Back możemy skorzystać już w niemal jednej trzeciej sklepów i punktów usługowych z zainstalowanym terminalem płatniczym.

O możliwości dokonywania wypłat w sklepach warto pamiętać szczególnie w okresie zbliżającej się gorączki przedświątecznych zakupów. Wtedy przy niektórych bankomatach ustawiają się kolejki. W takiej sytuacji warto wejść do najbliższego sklepu akceptującego płatności kartami i zapytać, czy ich terminal pozwala na wypłacenie gotówki. Trzeba jednak dodać, że warunkiem skorzystania z tej możliwości jest zakupienie czegoś w danym sklepie. Może to być nawet drobna rzecz. Poza tym wypłacana kwota nie może być wyższa niż 500 zł.

Jak wypłacać gotówkę z bankomatów bez karty i bez opłat

Kolejnym sposobem na uniknięcie opłat za korzystanie z bankomatów może być usługa BLIK. W tym przypadku wypłata polega na tym, że bankowa aplikacja na telefon generuje 6-cyfrowe kody, które wprowadzamy na klawiaturze bankomatu. Obecnie mogą z niej korzystać klienci 9 banków - PKO BP, mBank, BZ WBK, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, Getin Bank, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. Usługa ta działa nie tylko w bankomatach tych instytucji, ale również w maszynach należących do Euronetu. Trzeba jednak dodać, że nie we wszystkich wymienionych bankach jest ona bezpłatna.

>>> Czytaj też: Jak oszczędzają Polacy i na co wydają środki z programu 500+?

Autor: Jarosław Sadowski, Główny analityk Expandera