Protestujący na wózkach trzymali czarne balony, a osoby niesłyszące w białych rękawiczkach używały języka migowego, przyłączając się do antyrządowych sloganów.

Niepełnosprawni domagają się wycofania się władz ze zgody na cięcia budżetowe, która jest warunkiem uzyskania dalszej pomocy międzynarodowych wierzycieli.

Reklama

Bezrobocie wśród ludzi z niepełnosprawnością jest ponad dwukrotnie wyższe niż w całym kraju, gdzie wynosi ono 23 procent. Także wskaźnik ubóstwa w tej grupie jest o wiele wyższy - powiedział Jannis Wardakastanis, szef Narodowej Konfederacji Osób Niepełnosprawnych w Grecji.

"Chcemy żyć godnie. Obowiązkiem rządu i europejskich instytucji jest powstrzymanie naszej dalszej izolacji, biedy i dyskryminacji" - dodał Wardakastanis, który jest niewidomy.

W poniedziałek ministrowie finansów będą rozmawiać w Brukseli o realizacji reform w Grecji, które są podstawą uzyskania kolejnej transzy pomocy od wierzycieli.

W proteście przeciwko zwiększonym podatkom przez 48 godzin - od piątku rano do niedzieli rano - strajkują załogi promów, kursujących między kontynentalną Grecją a wyspami na Morzu Egejskim, a także pomiędzy greckimi wyspami. Tym sposobem wyspy, na których nie ma lotnisk, będą odcięte od świata przez dwie doby.

Załogi promów protestują przeciwko rządowym propozycjom zniesienia ulg podatkowych dla tej grupy zatrudnionych i wprowadzenia podatku dochodowego na poziomie 45 proc. obok istniejącego już specjalnego 10-procentowego podatku. (PAP)