Jak podkreśliła w czwartkowym komunikacie p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, Amerykanie należą do grona kluczowych inwestorów obsługiwanych przez PAIH. "Polska stawia na rozwój innowacji, dlatego kładziemy nacisk na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy" - wskazała.

Dodała, że wielu zagranicznych inwestorów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, dostrzega potencjał naszego sektora IT, a przede wszystkim wysokiej klasy specjalistów. "Jedna na cztery amerykańskie inwestycje, które pomogliśmy zrealizować, dotyczyła działalności związanej z rozwojem wysokich technologii" – zaznaczyła Ciurzyńska.

Dowodem na zaufanie, jakim potentaci z branży IT obdarzają Polskę i polskich specjalistów jest, jak podkreśliła PAIH, najnowsza inwestycja Google. "Cieszy nas, że kolejny globalny gracz wybiera Polskę na lokalizację ważnej dla siebie inwestycji. Dzięki niej Polska trafia do światowej czołówki centrów przetwarzania danych" – wskazała Ciurzyńska.

Jak zaznaczyła Agencja, Amerykanie to drudzy najwięksi inwestorzy w Polsce i kluczowi klienci PAIH. "Obecnie, pomimo pandemii COVID-19, Agencja asystuje przy procesie decyzyjnym ponad 30 inwestorów ze Stanów Zjednoczonych" - dodano.

PAIH przypomniała, że łączna wartość obsługiwanych przez nią inwestycji wzrosła z ponad 6 mld zł w 2016 r. do niemal 13 mld zł w 2019 r. "Spośród 260 projektów, jakie od 2016 roku wsparła PAIH, aż 70 pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (26 proc)" - zaznaczono.

Reklama

W tym roku Agencja wsparła siedem amerykańskich inwestycji z takich branż jak: nowoczesne usługi dla biznesu (BSS), elektroniczna, AGD. Wymieniła np. projekt spółki Hyland Software, która jest uznawana za jednego z innowatorów i liderów w swojej dziedzinie. W kilkunastu lokalizacjach na całym świecie (m.in. w Londynie, Sao Paulo i Tokio) zatrudnia ponad 3,5 tys. pracowników. "W Polsce amerykańska firma planuje utworzyć centrum badawczo-rozwojowe, gdzie blisko 80-osobowy zespół inżynierów ma rozwijać nowe produkty i usługi na potrzeby całej grupy" - wskazała PAIH.

Agencja zwróciła też uwagę na inwestycję firmy Mohawk, która specjalizuje się w obszarze przetwarzania danych. "Inwestor zdecydował o otwarciu biura w Krakowie, gdzie planuje rozwijać swoje centrum badawczo-rozwojowe zatrudniając 30 pracowników, głównie programistów" - wyjaśniono.

"Innym przykładem z tegorocznego portfela PAIH jest najnowszy projekt spółki Aptiv, która działa w Polsce od ponad 20 lat" -dodano. Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie ruszyło w 2000 roku, a dziś zatrudnia ponad 2000 inżynierów i 900 specjalistów korporacyjnych. "Jest to największe laboratoriów B+R firmy na świecie, ale również jedno z kluczowych centrów badawczo-rozwojowych w Polsce" - podkreśliła PAIH. Zwróciła uwagę, że jednym z najnowszych projektów Centrum Aptiv jest stworzenie infrastruktury badawczej dla pojazdów autonomicznych i testowania technologii aktywnego bezpieczeństwa o wartości 25 mln zł, która obejmuje między innymi budowę toru testowego.

"Z uwagi na dość optymistyczne prognozy dotyczące niewielkiego spadku polskiego PKB w tym roku i relatywnie szybkiego odbicia w 2021 roku, zainteresowanie inwestycjami w Polsce zwiększy się, również wśród inwestorów zza Oceanu" – podsumowała Ciurzyńska.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Agencja m.in. wspiera napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe na całym świecie. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/