"Plany KGHM na przyszły rok, są determinowane naszym podejściem strategicznym, które konsekwentnie wdrażamy. Czyli elastyczność na rynkach, efektywność kosztowa, efektywność procesowa, zielona energia. W każdym z tych obszarów będziemy starać się zachowywać w taki sposób, żeby zwiększać wartość firmy, ale zwiększać również jej zdolność do korzystania z szans rynkowych" - powiedział Chludziński w rozmowie z ISBnews.TV.

"Jeśli chodzi o zieloną energię, to na przełomie listopada i grudnia oddamy pierwszy projekt fotowoltaiczny w Legnicy o mocy 3 MW. Następne projekty już są procedowane, jeśli chodzi o pozwolenia formalno-prawne. I w następnym roku będziemy te projekty oddawać" - dodał.

Chludziński wyjaśnił, że są to własne projekty spółki, ale przy kolejnych nie wyklucza współpracy joint-venture z innymi podmiotami, tak aby pozyskana z nich zielona energia mogła być wykorzystywana przez kopalnie i huty KGHM. "Chodzi o zapewnienie coraz większego wolumenu energii - to jest dla nas priorytet" - dodał.

"To, co możemy jeszcze ewentualnie rozważać - i do tego się przygotowujemy - to zakup projektów energetycznych, czyli tych, które są związane z OZE. I tutaj niebawem pokażemy światu to, co nas interesuje i ten tunel taki formalno-prawny. Na takie projekty będziemy zbierać oferty z rynku. To jest kwestia - powiedzmy - nie miesięcy, a raczej dni. Do końca roku, jak najbardziej" - wyjaśnił.

W rozmowie z ISBnews.TV prezes KGHM podtrzymał plan oddania do użytku w ciągu 24 miesięcy elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.

"Tak jak wspominałem, pierwszy taki projekt oddajemy w listopadzie. Poza tym sporo zależy od warunków formalno-prawnych. To nie jest łatwa ścieżka, bo wymaga zgód środowiskowych, zmian planów zagospodarowania przestrzennego. Jeśli te wszystkie terminy nie zostaną zakłócone przez COVID-19, czy jakieś inne czynniki nieprzewidziane, to jesteśmy w stanie dotrzymać tego zobowiązania" - powiedział Chludziński.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM Zanam KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews/ISBnews.TV)