"W styczniu 2021 r. spółka zależna Metraco sprzedała 57 tys. ton soli odbiorcom w kraju i za granicą" - powiedziała Jurgiel w rozmowie z ISBnews.

Podkreśliła, że mroźna i śnieżna zima spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na sól do posypywania jezdni i chodników.

W 2020 roku sprzedano 150 tys. ton soli, w tym 60 tys. innej niż drogowej.

Sól wydobywana jest od 1991 roku w Zakładzie Górniczym Polkowice Sieroszowice z pokładów zalegających nad złożami rud miedzi. Pozyskiwana jest przy wykorzystaniu jedynego w Polsce kombajnu solnego a następnie dostarczana do podziemnego zakładu przeróbki. Podziemny skład pozwala na magazynowanie do 70 tys., ton soli.

Sól drogowa sprzedawana jest przez KGHM Metraco do Niemiec, Austrii, Czech i na Słowację. W Polsce, głównymi odbiorcami są oddziały GDDKiA a także firmy zajmujące się utrzymaniem przejezdności dróg.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Wojciech Żurawski

(ISBnews)