Na Comex miedź kosztuje 3,4765 USD za funt i traci 1,85 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju cena miedzi spadła o 1,7 proc. do 59.780 juanów za tonę

Inwestorzy śledzą wzrost napięcia pomiędzy USA a Chinami w związku z wizytą w Azji delegacji Kongresu USA na czele z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Amerykańska delegacja może udać się na Tajwan.

Byłaby to pierwsza wizyta najwyższego rangą urzędnika USA na Tajwanie od 25 lat.

Reklama

Chiny traktują Tajwan jako część swojego terytorium, a ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun ostrzegł, że wizyta Pelosi na Tajwanie osłabiłaby relacje między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Z kolei rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wskazał, że wydaje się, iż Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie.

Ceny metali bazowych na świecie, w tym miedzi, są też pod presją z powodu pogarszających się danych makro z chińskiej gospodarki, które wskazują na jej dalsze słabnięcie w czasie odradzania się epidemii Covid-19.

Produkcja fabryczna w Chinach i nowe zamówienia spadły do poziomu nienotowanego w tym kraju od połowy 2020 r., a zatrudnienie w sektorze detalicznym było najsłabsze od ponad 2 lat - wynika z danych zawartych w China Beige Book International.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 98 USD do 7.920,00 USD za tonę.